j1.gif - 2682 Bytes

AMPERE draugijos kolokviumas Vilniuje

Prof. habil. dr. Liudvikas KIMTYS
Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas

Tarptautinė mokslinė AMPERE draugija (Groupement AMPERE) yra Europos mokslininkų, dirbančių magnetinių rezonansų, optikos, dielektrikų, magnetinio rezonanso tomografijos, taip pat plėtojanti panašias, kaip šios sritys, metodologijas ir technologijas organizacija. Nors šios draugijos “šaknys” Europoje, ji yra atvira visam pasauliui. Draugijos bei jos renginių pavadinimas tik labai simboliškai siejasi su garsiojo prancūzo mokslininko A. M. Ampere (1775-1836) vardu. Taip pavadintą pirmąjį kolokviumą 1952 m. surengė žymus Prancūzijos spektroskopijos specialistas prof. R. Freymann (1909-1995), pavartodamas sakinio Atomes et Molecules Par Etudes Radio-Electriques pirmąsias raides. Vėliau buvo įsteigta AMPERE draugija. Jos pagrindinis tikslas yra vienyti šių mokslo šakų mokslininkus, koordinuoti mokslinius darbus, padėti užmegzti mokslininkų, laboratorijų ir valstybių mokslinio bendradarbiavimo ryšius. Jos veiklą, taip pat AMPERE renginių organizavimą koordinuoja Draugijos komitetas, vadovaujamas prezidento (pirmasis prezidentas buvo R. Freymann), dviejų viceprezidentų ir generalinio sekretoriaus. Nuo 1994 m. prezidentas yra fizikos prof. B. Maraviglia (Italija), generalinis sekretorius – prof. R. Kind (Šveicarija). Komitete yra 62 Draugijos generalinėje asamblėjoje išrinkti nariai, iš jų du - Nobelio premijos laureatai (prof. R. Ernst ir K. Mueller (Šveicarija)). Draugija leidžia savo žurnalą Biulletin AMPERE. Draugijos biudžetą sudaro kasmetės narių įmokos ir kolektyvinių narių (daugiausia mokslinius prietaisus gaminančių firmų) įnašai. Draugija skiria specialias premijas už geriausius magnetinių rezonansų tyrimo darbus.

AMPERE kongresai įvyks lyginiais metais (1998 m. XXIX buvo Berlyne, 2000 m. XXX vyks Lisabonoje). Paprastai kongresuose būna 400-800 dalyvių. Tai aukšto mokslinio lygio renginiai, juose dalyvauja iškiliausieji pasaulio mokslininkai. Mažesnės apimties specializuoti moksliniai renginiai (kolokviumai, seminarai, mokyklos, pasitarimai ir kt.) vyksta dažniau.

Vilniaus universiteto mokslininkų darbai į AMPERE kongresą pirmą kartą pateko 1978 m. Vėliau pranešimai buvo pateikti kongresuose, vykusiuose Olandijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Anglijoje.

Rugsėjo 19-21 d. Lietuvos mokslų akademijos centriniuose rūmuose vyko specializuotas Tarptautinis kolokviumas AMPERE-99 “Faziniai virsmai ir molekulių dinamika”, kurį organizavo Vilniaus universitetas kartu su Lietuvos mokslų akademija. Mintis organizuoti Lietuvoje magnetinių rezonansų ir panašių reiškinių konferenciją buvo iškelta 1996 m. per XXVIII AMPERE draugijos kongresą Anglijoje. Tada AMPERE draugijos komitetas preliminariai nutarė rengti specializuotą kolokviumą Vilniuje. Vėliau, 1997 m., AMPERE komiteto biuras savo posėdyje Ženevoje galutinai nutarė rengti kolokviumą Lietuvoje ir jo organizacinio komiteto pirmininku patvirtino AMPERE komiteto narį prof. L. Kimtį. Kolokviumo organizavimo idėją nuoširdžiai rėmė pasaulyje gerai žinomi magnetinio rezonanso srities mokslininkai: B. Maraviglia (Italija), J. H. Strange (Anglija), R. Blinc (Slovėnija), J. Stankowski (Lenkija), D. Michel (Vokietija), J. Spevaček (Čekija), Nobelio premijos laureatas R. Ernst (Šveicarija) ir daugelis kitų. Draugijos komiteto nutarimas rengti specializuotą kolokviumą Lietuvoje buvo akivaizdus Lietuvos mokslininkų pasiekimų - fazinių virsmų ir molekulių dinamikos tyrimų pripažinimas.

Kolokviume dalyvavo 38 mokslininkai iš 14 užsienio valstybių ir 22 – iš Lietuvos. Daugiausia dalyvių buvo iš Vokietijos (9), Rusijos (6), Lenkijos (5), Japonijos (3), Anglijos (3), Prancūzijos, Slovėnijos, Italijos (po du), Argentinos, Čekijos, Norvegijos, Šveicarijos, Taivano, Ukrainos (po vieną). Dėl vietinių finansinių problemų ir nepakankamos paramos iš tarptautinių fondų daug mokslininkų iš NVS šalių negalėjo į Lietuvą atvykti.

Į kolokviumo programą buvo įtraukta 70 pranešimų, aprėpiančių tokias magnetinių rezonansų ir mikrobangės spektrometrijos mokslinių tyrimų tematikas:

- dinaminė ir struktūrinė netvarka kietųjų kūnų įvairiose fazėse;
- faziniai virsmai ir kritiniai reiškiniai iš dalies netvarkiose sistemose ir stikluose;
- molekulinė difuzija ir relaksacija biologinėse sistemose;
- molekulių dinamika nanometrinėse akytose medžiagose;
- naujos tendencijos molekulių dinamikos ir fazinių virsmų tyrimuose.

Pradedant kolokviumą įspūdingą kalbą pasakė Lietuvos mokslų akademijos prezidentas akad. B. Juodka, o kolokviumą oficialiai pradėjo AMPERE draugijos komiteto biuro narys prof. R. Blinc. Kolokviume buvo perskaityti 29 pranešimai, likusioji dalis pateikta stenduose. Prisilaikant AMPERE kolokviumų tradicijų, buvo nemažai įdomių ir vaisingų diskusijų. Dalis žodinių pranešimų buvo apžvalginio pobūdžio. Juos pateikė žymūs fazinių virsmų ir molekulių dinamikos tyrinėtojai: J. H. Strange (Anglija), R. Blinc (Slovėnija), M. Descamps (Prancūzija), D. Michel (Vokietija), D. Aksnes (Norvegija), J. Spevaček (Čekija), Z. Pająk (Lenkija). Labai reikšmingus pranešimus perskaitė Lietuvos mokslininkai: J. Grigas ir J. Banys (Vilniaus universitetas), G. J. Babonas ir E. Tornau (Puslaidininkių fizikos institutas).

Kolokviume pranešimus taip pat skaitė mokslinius prietaisus gaminančių firmų BRUKER Analytik GmbH (Rheinstetten, Vokietija) ir STELAR s.n.c. (Mede (PV), Italija) atstovai. Jie surengė ir savo firmų produkcijos prezentacijas.

Mokslo institucijų, klinikų, vadovaujančiųjų instancijų atstovai, besidomintys branduolių magnetinio (BMR), elektronų paramagnetinio (EPR) rezonansų spektrometrais bei relaksometrais, BMR tomografais, optiniais spektrometrais ir kt., galėjo aplankyti šias prezentacijas ir susitikti su firmų darbuotojais. Jie dosniai dalijo įvairią informacinę literatūrą, kompiuteriais ir stenduose demonstravo gaminamų prietaisų galimybes, aiškino realias prietaisų įsigijimo galimybes.

Kolokviumo darbai bus išspausdinti specialiame tarptautinio žurnalo “Journal of Applied Magnetic Resonance” numeryje. Parengtus spaudai straipsnius kolokviumo metu rinko žurnalo vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja dr. L. Mosina.

Kolokviumo dalyviams buvo organizuota įvairi kultūrinė bei pramoginė programa. Visi atvykusieji dalyviai buvo pakviesti į baleto spektaklį Operos ir baleto teatre, apžiūrėjo senuosius Vilniaus universiteto rūmus ir sales, buvo vienos dienos ekskursijoje Kaune ir aplankė M. K. Čiurlionio muziejų bei A. Žmuidzinavičiaus kolekciją. Visiems dalyviams ir juos lydėjusiems asmenims buvo surengta vakaronė kavinės “Žaltvykslė” rūsyje. Gardus lietuviškas maistas, maloni aplinka ir liaudiška Universiteto kapelos “Jaunimėlis” muzika nudžiugino ne vieną iš svečių.

Kolokviumo organizatoriai (J. Banys, V. Balevičius, G. Dikčius, J. Grigas, L. Kimtys, F. Kuliešius) labai dėkingi Lietuvos mokslo ir studijų fondui, užsienio firmoms BRUKER ir Stelar s.n.c., finansiškai parėmusioms kolokviumą. Kolokviumo dalyviai naudojosi puikiomis Mokslų akademijos centrinių rūmų salėmis ir jautė nuoširdų Akademijos darbuotojų, ypač akademiko A. Šileikos, dėmesį.

Kolokviumui pasibaigus, puslapis http://www.vu.lt/menu/event1/ampere/index.htm internete neuždaromas, o jame pateikiama trumpa ataskaita ir keletas įdomesnių nuotraukų.