j1.gif - 2682 Bytes

Pasaulio būsto sociologų konferencija Lietuvoje

Augustinas Vygandas Raginis
Architektūros ir statybos instituto
direktoriaus pavaduotojas

Architektūros ir statybos institutas (ASI), kaip aktyvus pasaulinės organizacijos CIB asocijuotas narys nuo 1993 m., buvo paprašytas 1999 m. kasmetę būsto sociologų konferenciją organizuoti Lietuvoje. CIB - tai pastatų ir statybos tyrimų bei atnaujinimo tarptautinė taryba, įkurta 1953 m., vienijanti per 5000 žymiausių pasaulio mokslininkų bei ekspertų iš universitetų, institutų, firmų, visuomeninių organizacijų bei pavienių mokslininkų, susibūrusių į 55 tyrimų grupes ir komisijas. Būsto sociologijos komisija CIB-WO69 į kasmetę konferenciją renkasi įvairiose valstybėse pagal švytuoklės principą Rytai-Vakarai. 1999 m. konferencija vyko Vilniuje ir Kaune rugsėjo pabaigoje, organizavo ASI (direktoriaus pavaduotojas A. V. Raginis) ir talkino Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) bei jo Urbanistikos katedros vedėjas prof. Jurgis Vanagas.

Konferencijos teminis pavadinimas “Būstų fondo problemos: skirtumų ir panašumų ribų tyrimas besikeičiančiame pasaulyje”. Konferencijoje dalyvavo 19 narių - mokslininkų iš 9 valstybių - Didžiosios Britanijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Kroatijos, taip pat kviestiniai Lietuvos specialistai iš ministerijų ir institutų, kurie supažindino su specifinėmis būsto problemomis.

Lietuvoje, skirtingai negu kitose Europos šalyse, labai daug privatizuotų būstų - per 97 proc. Dėl to savivaldybėms sunkiau spręsti socialinius būsto klausimus, labai skiriasi butų kainos atskirose vietovėse, taip pat daugelis neišgali statydintis butų dėl mažų šeimos pajamų. Nepaisant to, statomų naujų būstų vidutiniai dydžiai gana dideli, kadangi statyba pastaraisiais metais vyksta panaudojant privačias investicijas. Šiuos klausimus nagrinėjo Aplinkos ministerijos Būsto ir techninio normavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Vytautas Jonaitis, Socialinės ir darbo apsaugos ministerijos atstovė Rūta Žemaitytė, VGTU profesorė Marija Burinskienė kartu su Danijos Statybos tyrimų instituto mokslininku Hans Skifter Andersen bei Ekonomikos ir privatizavimo instituto profesorė Ona Gražina Rakauskienė. VGTU profesorius Jurgis Vanagas supažindino su atskirų Lietuvos rajonų bei regionų gyvenimo ir būsto kokybės skirtumų tyrimais, atliktais sudarant Lietuvos bendrąjį planą. A. V. Raginis (ASI) iškėlė būdingą didiesiems miestams ir visai Lietuvai “antrųjų būstų” problemą. Kai trūksta bent 105 tūkst. butų, Lietuvoje “antrųjų būstų” - sodo namelių, vasarnamių bei vilų - yra apie 185 tūkst. Kas ketvirta vilniečių šeima turi tokį “antrąjį būstą”, be to, nemaža jų dalis yra pačioje Vilniaus miesto teritorijoje. Jeigu anksčiau sodo namelių dydį būtų buvę galima pasirinkti nevaržomai, butų trūkumo Lietuvoje statistiškai nebūtų.

Komisijos narių pranešimuose buvo nagrinėta kaimiško būsto kokybės samprata (Kroatija), miestų socialinės erdvės įvairovė (Estija), daugiabučių namų butų savininkų prioritetai ir realybė (Estija), didelių gyvenamųjų rajonų erdvės plėtros galimybės (Latvija), socialinio uždarumo ir socialinių santykių klausimai (Didžioji Britanija), Vengrijos ir Lenkijos butų fondo ypatumai, daugiabučių namų transformacijos patirtis Anglijoje, būsto lengvatų sistema ir jos pokyčiai Suomijoje bei kiti klausimai.

Konferenciją rėmė Mokslo ir studijų departamentas prie Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos bei Lietuvos mokslo ir studijų fondas. Tai sudarė sąlygas ne tik tinkamai organizuoti komisijos posėdžius, bet ir supažindinti dalyvius su Vilniaus panorama iš TV bokšto, Vilniaus ir Kauno senamiesčiais, Trakų pilimi. CIB - WO69 komisijos koordinatorius Ivor Ambrose (Danija), pažymėjęs, kad konferencija buvo aukšto lygio, kartu kvietė bendradarbiauti tarptautiniu lygiu, plėtoti tyrimų tematiką, keistis studentais, organizuoti bendrus tyrimus. Konferencijos pranešimai bus išleisti atskira knyga. 2000 m. konferenciją numatyta surengti Velse (Didžioji Britanija).