j1.gif - 2682 Bytes

Vilniaus reumatologų seminare

Roma Mokolaitė

Į seminarą aptarti reumatologijos ligų gydymo ypatybių, pasiklausyti didelę gydymo patirtį turinčių užsienio specialistų, pasitarti, kaip diagnozuoti reumatines ligas, gydytojus reumatologus sukvietė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Bendrosios terapijos ir reumatologijos klinika, Eksperimentinės ir klinikinės medicinos institutas, Lietuvos reumatologų asociacija, Lietuvos Artrito fondas.

Vienas seminaro iniciatorių - Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto direktorius doc. habil. dr. Algirdas Venalis seminare supažindino su reumatinių ligų specifika bei šiomis ligomis sergantiems ligoniams teikiamomis paslaugomis. Aptarė, kodėl ligoniams ne visada galima padėti. Kartais trūksta aparatūros, gydytojų specialistų bei socialinių darbuotojų. Taip pat minėjo ligų atvejus, kai priežastys lieka neaiškios, dėl to ligą sunku diagnozuoti, gydyti. Tokių pavyzdžių, tardamasi su kolegomis, kaip gydyti ypač sunkius ligonius, pateikė ir doc. dr. Irena Butrimienė. Jos pateikti atvejai, taip pat parodyti skaidrėse šių patologijų požymiai, kurių beveik jokiais vaistais neįmanoma įveikti ir atstatyti normalią audinių ląstelių veiklą, kėlė susidomėjimą. Išsamesnių patarimų iš salės nebuvo sulaukta. Nedaug tais klausimais galėjo patarti ir seminaro svečiai – danų prof. Alen Wiik, Kopenhagos Serumo instituto Autoimunologijos laboratorijos vadovas, ir iš Didžiosios Britanijos atvykęs į šį seminarą prof. Andrej Calin, dirbantis Reumatinių ligų karališkojoje ligoninėje Bath UK.

Kaip buvo numatyta seminaro darbotvarkėje, A. Kalin supažindino su spondiloartropatijų patogenezės požymiais bei diferencine jų diagnostika, psoriazinio artrito gydymo praktika bei tyrimų metodika.

A. Wiik pasakojo apie antinuklearinių antikūnų diagnostiką, su jais susijusių ligų prognozę, nusakė ilgalaikio ligonių stebėjimo rezultatus. Taip pat jis supažindino su antifosfolipidiniu sindromu, apibūdindamas jam būdingus autoantikūnus, apibendrino serologinius pokyčius sergant vaskulitais.

Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Dadonienė, vertindama seminaro naudą, sakė: “Seronegatyvios spondiloartropatrijos - daugelio ligų ratas – mūsų geografinėje platumoje jas svarbu išmanyti. Pateikta klinikinė medžiaga gydytojams padės lengviau interpretuoti spondiloartripatijų sindromus ir susieti juos į visumą. Svarbi antroji tematika – autoimuninių ligų diagnostika. Visame pasaulyje šios ligos yra sunkiausiai diagnozuojamos. Čia negalima apsieiti be imunologinių metodų. Tai svečiai išanalizavo trijose paskaitose, kur smulkiai aptarė sisteminės raudonosios vilkligės, vaskulitų gydymo problemas ir antifosfolipidinio sindromo diagnostiką”.