j1.gif - 2682 Bytes

Penktojoje bendrojoje programoje naudinga dalyvauti kiekvienam Lietuvos mokslininkui


Šis straipsnelis skirtas daugiausia mokslininkams, dirbantiems mokslo institucijose, kuriose nesidomima ES 5 bendrosios programos (toliau 5FP) teikiamomis galimybėmis gauti papildomą finansavimą moksliniams tyrimams. Iškart norėčiau užbėgti už akių tiems, kurie pasakys – ši programa ne mums, nes ji neatitinka mūsų mokslinės tematikos.Tai netiesa – 5FP yra labai universali, ir jos mokslinė tematika labai plati. Tiesiog reikia įsisąmoninti, kad Briuselio dokumentų kalba dažnai sudėtinga, programų struktūra ne visada atitinka mūsų suvokimą ir tenka gerokai padirbėti norint įgyvendinti savo projekto idėją. Dabartinėje mūsų finansinėje situacijoje, manau, visiems akivaizdu, kad būtina išnaudoti visus įmanomus būdus gauti papildomų lėšų moksliniams tyrimams, todėl kiekvienoje mokslinėje institucijoje reikėtų susipažinti su šios programos galimybėmis.

Tai tiek agitacijos, o dabar apie esmę. Daugiau kaip prieš mėnesį Mokslo ir studijų departamentas išsiuntinėjo mokslo institucijoms prašymą paskirti savo atstovus, atsakingus už 5 bendrąją programą. Šie žmonės turėtų tapti pagrindiniais pagalbininkais savo institucijų mokslininkams inicijuojant 5FP projektus, kad nereikėtų kiekvienam mokslininkui dėl elementarių problemų važiuoti konsultuotis į Vilnių. Įgaliotiems institucijų atstovams yra numatyta nemaža apmokymo programa, jie kaups visą pradinę informaciją apie 5FP. Taigi kiekvienos mokslinės institucijos mokslininkai turės išprususį pagalbininką, gerai žinantį savo institucijos problematiką ir visas programų nišas, kur konkrečios institucijos mokslininkai gali teikti projektus. Labai džiugu, kad didžioji dalis mokslo institucijų atsiliepė į prašymą ir tokius atstovus paskyrė, tačiau apie trečdalis institucijų vis dar tyli. Jau gruodžio 1 d. Mokslininkų sąjungos konferencijų salėje, Basanavičiaus g. 6, Vilniuje, įvyks pirmasis iš numatytų seminarų mokslo institucijų atstovams. Labai norėtųsi, kad jame institucijoms būtų atstovaujama kuo daugiau, nes tai bus įvadinis seminaras, kuriame bus pateikiama apžvalginė pati pradinė informacija apie 5FP. Vėliau seminarai bus skirti konkrečioms problemoms nagrinėti ir tokios apžvalgos, padedančios susiorientuoti 5FP reikaluose, daugiau nebus daromos. Taigi kreipiuosi į toliau išvardytų institucijų mokslininkus – manau, pirmiausia svarbu, kad jūsų institucijoje atsirastų kvalifikuotas pagalbininkas, kuris padėtų rengti tarptautinius projektus. Labai būtų malonu, kad iki gruodžio 1 d. visos institucijos paskirtų savo įgaliotus atstovus ir jie atvyktų su paskyrimo raštu į seminarą. Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį didelių mokslo įstaigų stambių fakultetų ar jų sudėtyje esančių institutų mokslininkų dėmesį – jei manote, kad reikia turėti savo atstovą 5FP - deleguokite jį. Svarbu, kad informacija apie šią Europos programą kaip nors pasiektų kuo daugiau mokslininkų. Juk niekam ne paslaptis, kad dažnai mokslininkas informacijos, kuriam ji skirta, taip ir negauna. Lauksime visų.

Seminaro darbotvarkę rasite mūsų interneto tinklapiuose http://ncp.stp.lt. O čia sąrašas mokslo institucijų kurios iki šiol nepaskyrė savo atstovo, atsakingo už 5FP: Botanikos institutas, Chemijos institutas, Fizikos institutas, Kultūros ir meno institutas, Lietuvių kalbos institutas, Lietuvos istorijos institutas, Lietuvos maisto institutas, Lietuvos muzikos akademija, Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutas, Lietuvos teisės akademija, Lietuvos veterinarijos institutas, Matematikos ir informatikos institutas, Vilniaus dailės akademija, Vilniaus pedagoginis universitetas.

Dr. Juras Ulbikas
el. paštas: ulbikas@uj.pfi.lt