MOKSLASplius.lt

Kompiuterio kietojo disko 50-mečio proga - apie informacijos saugumą

Asta Skomskytė

Rugsėjo 13 d. viso pasaulio informacinių technologijų specialistai ir vartotojai minėjo labiausiai paplitusios ir vienos svarbiausių kompiuterinės informacijos laikmenos - kietojo disko (HDD - Hard Disk Drive) 50-mečio jubiliejų. Lygiai prieš 50 metų, 1956 m. rugsėjo 13 d., IBM pristatė pirmąjį kietą diską, pavadintą RAMAC (Random Access Method of Accounting and Control).


RAMAC, sveriantis apie toną, savo dydžiu prilygo dviems šaldytuvams ir picos dydžio magnetinėse plokštelėse talpino tuomet milžinišką informacijos kiekį - 5 megabaitus (MB). Šiandien tokį kiekį atminties užima vienas muzikinis kūrinys arba kelios vidutinės kokybės fotografijos. Po 25 metų, kartu su pirmuoju IBM asmeniniu kompiuteriu, pasirodė ir jiems skirti diskai, talpinę 40 MB informacijos.

Šiandien asmeninių kompiuterių diskų talpa - apie 750 gigabaitų (GB), o maždaug 200 GB talpos kietasis diskas laikomas standartiniu. (1 GB - 1024 MB) Per metus yra parduodama per 260 milijonų kietųjų diskų, o informacijos saugojimo savikaina per visą kietojo disko istoriją sumažėjo nuo 2 tūkst. JAV dolerių iki pusės JAV cento vienam megabaitui.

Per 50-metį sparčiai augo kietojo disko talpa, informacijos perdavimo greitis, kartu mažėjo informacijos saugojimo savikaina ir diskų svoris bei matmenys - juos dabar galima naudoti ne tik stalo ir nešiojamuosiuose kompiuteriuose, bet ir kišeniniuose kompiuteriuose, muzikiniuose grotuvuose bei mobiliuosiuose telefonuose.


Rūpestis dėl informacijos saugumo


‘Sparti informacijos saugojimo technologijų plėtra pakeitė ir kompiuterių naudojimo paskirtį’ - teigia pasaulinės duomenų atstatymo technologijų lyderės Ontrack atstovas Baltijos šalims Laimis Runkevičius; ‘Pirmieji kompiuteriai buvo naudojami tik sudėtingiems skaičiavimams atlikti, o šiandien kompiuteriai atlieka ne tik skaičiavimo, bet ir informacijos rengimo, saugojimo, analizės, perdavimo, verslo valdymo ir daugelį kitų funkcijų. Vis daugiau informacijos tiek versle, tiek namuose yra saugoma vien tik skaitmenine forma kompiuterių kietuosiuose diskuose - verslo informacija, įvairūs duomenys: apskaitos, verslo valdymo sistemos, įvairiausios duomenų bazės, o pastaruoju metu ir muzika, filmai, fotografijos ir kt.’

Pasak L. Runkevičiaus, tas faktas, kad didžiuliai informacijos kiekiai yra saugomi vien tik skaitmenine forma kompiuterinėse laikmenose, verčia dar labiau susirūpinti informacijos saugumu. Nepaisant to, kad skaitmeninės informacijos saugojimo technologijos šiandien yra gana patikimos, šimtaprocentinės apsaugos nuo žmogiškųjų klaidų, techninės bei programinės įrangos gedimų, elektros tinklo trikdžių, fizinių laikmenos pažeidimų, kompiuterinių virusų, stichinių nelaimių ir kitų bėdų užtikrinti negali niekas. ‘Saugojami informacijos kiekiai yra didžiuliai. Tai rodo atkurtų duomenų kiekis Ontrack laboratorijose - jis viršija 1,5 Petabaito (1 Petabaitas yra lygus 1015). Informacijos svarba verslui taip pat akivaizdi, todėl net menkiausi gedimai gali padaryti didžiulių nuostolių - dingę duomenys, sugadinta verslo reputacija, negautos pajamos, neplanuotos išlaidos informacijai atkurti ir t. t.’ - vardija galimas problemas ekspertas.


Didėja informacijos atkūrimo paslaugų paklausa


‘Šiandien verslininkai ir informacinių technologijų profesionalai labai gerai supranta informacijos saugumo svarbą ir vis daugiau investuoja į tai, susidūrę su duomenų praradimu. Mes pastebime, kad vieni vartotojai padaro išvadas ir susirūpina duomenų apsauga, o kiti ‘muša’ rekordus ir kreipiasi į mus pagalbos po kelis kartus per metus (tarp tokių klientų yra ir didžiųjų Lietuvos bankų) - sako L. Runkevičius. - Kartu šalia tradicinių informacijos apsaugos priemonių, pavyzdžiui, kopijavimo, antivirusinės apsaugos, priemonių prieš įsilaužimus, vis daugiau dėmesio skiriama profesionalioms informacijos atkūrimo paslaugoms nelaimių atveju ir tam sudaromos sutartys su profesionalias informacijos atkūrimo paslaugas teikiančiomis ir didelę patirtį šioje srityje turinčiomis bendrovėmis’.

Pasaulinės duomenų atstatymo technologijų lyderės Ontrack patirtis duomenų atkūrimo srityje yra apie 20 metų, o duomenų atkūrimui naudojama moderniausia programinė įranga bei įrankiai. Ontrack - didžiausia duomenų atkūrimo bendrovė pasaulyje, kurią 1985 m. JAV įkūrė trys informacinių technologijų specialistai. Jų pirmasis produktas buvo Disk Manager® software programa, skirta įdiegti kompiuterių kietąjį diską. Šios programinės įrangos, kurią žino kiekvienas IT specialistas, buvo parduota daugiau nei 100 mln. kopijų.

Po šešerių sėkmingos veiklos metų Ontrack padaliniai buvo įkurti ir Europoje - Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. Benddrovės padaliniuose įvairiose pasaulio šalyse dirba apie 500 darbuotojų, iš kurių yra apie 120 duomenų atkūrimo specialistų. Ontrack partnerė Baltijos šalyse UAB Abakas kartu su partneriais teikia profesionalias duomenų atkūrimo paslaugas, kuriomis gali naudotis visų Baltijos šalių ir Kaliningrado srities vartotojai. Naudojant Ontrack technologijas, informacija gali būti atkurta iš įvairiose operacinėse sistemose dirbančių kompiuterių ir tarnybinių stočių kietųjų diskų, juostinių laikmenų, FLASH atminčių, CD, DVD, mobiliojo telefono atminties ir kt.