MOKSLASplius.lt

Naujausios tyrimų technologijos padės kovoti su vėžiu

Vilniuje, Santariškėse, pradėjo veiklą aukščiausius pasaulinius standartus atitinkanti Patologijos diagnostikos laboratorija. Tai iš esmės atvėrė naujas galimybes Lietuvoje gerokai greičiau ir tiksliau diagnozuoti ankstyvojo susirgimo vėžiu atvejus, lėtines ligas, veiksmingiau atlikti onkologinių susirgimų profilaktiką. Tai padės sutaupyti gydytojų ir pacientų laiką bei gydymo lėšas.

Patologijos diagnostikos laboratorijoje histologiniai ir citologiniai tyrimai atliekami naudojantis naujausios kartos technologine įranga. Laboratorijos sistemos visiškai automatizuotos, saugios darbuotojams ir aplinkai.

Naujoji laboratorija vienintelė Rytų Europoje gimdos kaklelio, krūties, skydliaukės, šlapimo pūslės vėžio ir ikivėžinių pakitimų tyrimui įsisavino skystų terpių ThinPrep technologijos įrangą.

„Moderniausios tyrimų galimybės mūsų šalyje padės veiksmingiau diagnozuoti ir gydyti sunkias ligas. Ypač tikimės, kad pavyks sumažinti skaudžių moterų netekčių nuo labai paplitusio gimdos kaklelio vėžio skaičių“, – sakė Patologijos diagnostikos laboratorijos įkūrėjas ir vadovas Svajūnas Barakauskas.Patologijos diagnostikos laboratorijos įkūrėjas ir vadovas Svajūnas Barakauskas prie naujosios tyrimų įrangos

Dėl gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje kasmet miršta 300 moterų. Europos Sąjungos valstybėse daugiau nei pas mus sergančiųjų šia liga esama tik Rumunijoje. Mūsų valstybė finansuoja šios grėsmingos ligos profilaktinės patikros programą, nes gimdos kaklelio vėžiui galima laiku užkirsti kelią.

Tačiau paprastas citologinis gimdos kaklelio tyrimas (PAP tepinėlis) palieka abejonių, nes 8 iš 100 tyrimo rezultatai būna klaidingi. Skystų terpių technologijos tyrimas ThinPrep PAP, kuris įdiegtas Patologijos diagnostikos laboratorijoje, 65 proc. padidina galimybę atskleisti gimdos kaklelio ikivėžinių atvejų. Šiuo metodu tiriama apie 90 proc. JAV moterų.

Patologijos diagnostikos laboratorija išsiskiria ne tik tyrimų įranga. Čia susibūrė žinomų gydytojų patologų komanda: Jolita Rimienė, Raimundas Meškauskas, medicinos mokslų daktarė Aušrinė Barakauskienė, Danutė Žilinskienė ir kiti specialistai.

„Laboratoriją įrengėme kruopščiai išstudijavę geriausių JAV ir Europos laboratorijų pavyzdžius“, – pažymėjo gydytojas S. Barakauskas, kuris vadovauja ir prieš aštuonerius metus jo įkurtai Medicina practica laboratorijai, atliekančiai kraujo ir šlapimo tyrimus. Ši laboratorija jau gerai žinoma ne tik kokybiškais tyrimais, bet ir nuolat didžiuosiuose Lietuvos miestuose rengiamomis sveikatos profilaktikos akcijomis.


Svajūnas Barakauskas
 
Nuotraukoje:
Patologijos diagnostikos laboratorijos įkūrėjas ir vadovas Svajūnas Barakauskas prie naujosios tyrimų įrangos