j1.gif - 2682 Bytes

VILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS
1935-1939-1999

Mokslas be sąžinės - pragaištingas sielai

Gediminas Zemlickas

Nėra jokio reikalo iš istorijos braukti tų kone 50 metų, kai mūsų šalyje ir jos aukštosiose mokyklose per prievartą buvo brukamos svetimos nuostatos ir ideologija. Nepaisant tremčių, skurdo ir visą tautą ištikusių sunkumų, jaunimas nepaliovė siekti mokslo. Studentai širdimi ir protu jautė, kurie dėstytojai, Vilniaus universiteto rektoriaus A. Pakerio žodžiais tariant, jiems bruko netikrą pinigą, o kurie vedė prie pasaulio kultūros, mokslo ir meno lobyno sukauptų vertybių pažinimo. Net ir tamsiausiais laikais būta šviesių asmenybių – būtent tada jos labiausiai šviečia.

Viena iš tokių asmenybių – Irena Veisaitė, kuri 44 kūrybingiausius gyvenimo ir veiklos metus atidavė Universitetui. Š. m. lapkričio 3 d. VPU Senatas I. Veisaitei suteikė garbės profesorės vardą. Jos inauguravimo metu Senato iškilmingame posėdyje jaudinančiai skambėjo mokslininkės ir pedagogės veiklą pristatančių ir sveikinančių kolegų bei studentų prakalbos.

Karo metais patyrusi Vilniaus geto baisumus ir per stebuklą likusi gyva, pokariu I. Veisaitė lituanistiką studijavo Vilniaus universitete ir vokiečių filologiją – Maskvos M. Lomonosovo universitete, vėliau baigė ir Leningrado (dabar Sankt Peterburgas) universiteto aspirantūrą, kur 1963 m. apgynė filologijos kandidatės (daktarės) disertaciją.

Nuo 1953 m. doc. I. Veisaitė dirbo Vilniaus pedagoginio instituto Lietuvių ir užsienio literatūros, o vėliau - Visuotinės literatūros katedrose. Dėstydama visuotinę literatūrą, su studentais kalbėjo apie amžinąsias vertybes, kiekvieno žmogaus absoliučią vertę, asmens atsakomybę ir apsisprendimo laisvę net didžiausiomis prievartos sąlygomis. Didelė pedagogo laimė, kai gali apie tas amžinąsias vertybes kalbėti per Sofoklį ir Dantę, per gyvenimo džiaugsmo ir ironijos kupiną savo mylimą Fransua Rablė, kuris tvirtino, kad mokslas be sąžinės - pragaištingas sielai. Docentei labai svarbu buvo parodyti studentams, kad pasaulyje egzistuoja ne vien tuo metu peršama terminologija – “viena partija, viena tiesa”. Šekspyras, Moljeras, Montenis, Gėtė, Šileris, Heinė, pagaliau XX a. didieji – Tomas Manas, Bertoldas Brechtas ar Antuanas de Sent–Egziuperi buvo tie dvasios galiūnai, kurių knygos padėjo išsaugoti tikėjimą žmonėmis net ir slogiausiais totalitarinio režimo metais, nes leido remtis pasaulinės kultūros lobynu.

I. Veisaitė inauguracijos metu dėkojo savo studentams, kad jie gerai ją suprato ir niekada nėra jos išdavę. Nemaža tų buvusių studentų tapo jos artimais draugais, bendraminčiais, tad dabar jau pati profesorė sakosi iš jų daugiau išmokstanti negu galinti išmokyti.

Didelį dėkingumą I. Veisaitė jaučia ir savo kolegoms, su kuriais kartu jai teko nueiti ilgą gyvenimo kelią. Su ypatingu dėkingumu ji prisiminė prof. A. Janonį, kuris buvo jos fizikos mokytojas Salomėjos Neries gimnazijoje, o vėliau pakvietė dirbti į Pedagoginį institutą. Tais laikais nebuvo paprasta, nes I. Veisaitės anketa dėl daugelio priežasčių užkliūdavo tiems, nuo kurių sprendimo daugiausia priklausė, ar žmogui bus leista dirbti aukštojoje mokykloje.

Visuotinės literatūros kursą I. Veisaitė taip pat yra skaičiusi Lietuvos muzikos akademijos (tuometinės Lietuvos konservatorijos) aktorinio meistriškumo kurso studentams. Visi godžiai skaitydavome jos teatro spektaklių recenzijas spaudoje, straipsnius apie lietuviškąją dramaturgiją, nes I. Veisaitė yra viena autoritetingiausių teatro kritikių, be jos indėlio neįsivaizduojama Lietuvos teatro sąjungos teatro kritikų sekcijos veikla. Jos mokslinių darbų sąrašą sudaro daugiau kaip 200 straipsnių ir recenzijų, keletas parengtų knygų. Garbės profesorė yra užsienio literatūros vadovėlio vidurinei mokyklai viena autorių. Tad gal teisus doc. V. Martinkus, teigdamas, jog dabar išgyvenančiame renesansą Lietuvos teatre, galimas dalykas, yra nemaža dalis ir jos, Irenos Veisaitės, pastangų.

Pastebėsime, jog I. Veisaitė jau trečius metus nebedėsto Pedagoginiame universitete. Nelengva buvo suderinti savo pareigas Atviros Lietuvos fonde su pedagogės darbu. Mat nemanė, kad galima remtis senu žinių kapitalu, o laiko nuolat atnaujinti paskaitas paprasčiausiai stigo. Priminsime, jog kartu su prof. Česlovu Kudaba I. Veisaitė buvo Atviros Lietuvos fondo įkūrimo iniciatorė, tapo viena jo steigėjų, o nuo 1993 m. – valdybos pirmininkė. Jos vadovavimo Fondo veiklai metu įsteigta Švietimo Lietuvos ateičiai programa, kuri jau spėjo tapti sudėtine šalies švietimo sistemos dalimi. Be šios programos, sunku įsivaizduoti ir Vilniaus pedagoginio universiteto pastarųjų metų veiklą. ALF Kultūros programa bei leidybos programos knygų serijos “Atviros Lietuvos knyga” bei “Pažintis” tapo svarbi mūsų šalies mokslo, kultūros ir švietimo dalis.

I. Veisaitė apdovanota Gedimino ordinu, išrinkta daugelio organizacijų ir institucijų nare, o kad jos tebelaukiama ir Pedagoginiame universitete, įtikinamai parodė ir jos inauguravimo iškilmės.

Pažinimo aistra, skirta amerikiečių literatūrai

Buvo metas, kai Vilniaus ir Erfurto miestas broliavosi, draugavo ir šių miestų pedagogus rengiančios institucijos. Griuvus Berlyno sienai, susivienijus Rytų ir Vakarų Vokietijai, tie ryšiai nutrūko. Pirmieji susigriebė vokiečiai, o iniciatyvą parodė būtent Erfurto aukštosios pedagoginės mokyklos rektorius prof. Hansas Volfgangas Šaleris. Tai pirmiausia jo pastangomis atnaujintos jo vadovaujamos mokyklos bendradarbiavimo sutartys su visais buvusiais partneriais, taip pat ir su Vilniaus pedagoginiu universitetu. Atnaujintoji sutartis įgyvendinama rengiant bendras konferencijas, keičiantis studentais, atliekant bendrus mokslinius projektus, kviečiant dėstytojus į stažuotes. Kolegos iš Erfurto dalyvauja vilniečių doktorantūros komitetų darbe. Bene daugiausia laimi studentai: jiems organizuojamos semestro trukmės studijos, vasaros kursai, mokomosios praktikos.

Erfurto aukštosios pedagoginės mokyklos rektorius prof. H. V. Šaleris ne tik puikus organizatorius, bet ir mokslo pasaulyje žinoma asmenybė, dirbanti anglistikos ir germanistikos tyrinėjimų srityje. Mokslinę kvalifikaciją jis yra kėlęs Kalifornijos ir Merilendo (JAV) universitetuose, dėstė Londono King’s koledže ir Merilendo universitete. Profesorius parašė penkias monografijas, kuriose nagrinėja William Faulkner, William Dean Howells ir kitų amerikiečių rašytojų kūrybą, ankstyvąjį amerikiečių istorinį romaną, XIX a. amerikiečių romaną, amerikiečių rašytojų noveles ir kt.

VPU Senatas š. m. lapkričio 3 d. už didelius nuopelnus švietimui ir mokslui suteikė prof. habil. dr. Hansui Volfgangui Šaleriui garbės daktaro vardą. Kartu su profesoriumi į Vilnių atvyko ir jo inauguravimo škilmėse dalyvavo jo šeimos nariai, Erfurto vicemeras, kuris perskaitė ir Erfurto mero sveikinimus, skirtus prof. H. V. Šaleriui.

Dar vienas Mecenatas

Iškilmingame Senato posėdyje buvo pagerbta ir AB “Valstiečių laikraštis”. Šis periodinis leidinys yra įsteigęs labdaros fondą “Kaimo vaikai”. Sunku pervertinti šio fondo atliekamą darbą: jis šelpia našlaičius, vaikus, likusius be tėvų globos, augančius daugiavaikėse šeimose ir t. t. Fondas remia kaimo vaikų profesinio mokymo bei auklėjimo programas, skatina plėtoti kaimo verslus, padeda įsisavinti perspektyvias kaime profesijas. Išsiaiškinami ir įvairiais būdais remiami gabūs, į meną ir kultūrinę veiklą linkę kaimo vaikai. Fonde kaupiama informacija, kaip laikomasi vaikų teises ginančių įstatymų, poįstatyminių aktų. Apie tai galima skaityti “Valstiečių laikraščio” publikacijose.

Labdaros fondas “Kaimo vaikai” jau trejus metus bendradarbiauja su Vilniaus pedagoginiu universitetu, remia iš kaimo kilusius ir gerai besimokančius studentus. Šiais mokslo metais iš fondo 10 universiteto studentų kas mėnesį gaus 100 Lt stipendiją. Būtų puiku, jeigu šis pavyzdys uždegtų ir kitus rėmėjus – pasaulyje tokia veikla plačiai paplitusi ir visuomenės labai vertinama.

Vilniaus pedagoginio universiteto Senatas, įvertindamas fondo “Kaimo vaikai” veiklą, š. m. lapkričio 3 d. AB “Valstiečių laikraštis” suteikė Mecenato vardą.

Pabaigai pridursime, jog tą pačią dieną buvo įkurtas VPU absolventų klubas, kurio pirmininku išrinktas Švietimo ir mokslo ministerijos sekretorius, VPU Pedagogikos katedros dėstytojas Dainius Numgaudis.