j1.gif - 2682 Bytes

LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO UNIVERSITETAS

Gyvuoja 75–erius metus

1999 m. spalį Lietuvos žemės ūkio universitete buvo ypač gausu mokslinių konferencijų, švenčių. 75–ečio jubiliejines sukaktis paminėjo Agronomijos fakultetas, Fizikos, Chemijos katedros. Šventinėmis dienomis Baltijos šalių aukštųjų žemės ūkio mokyklų rektoriai tarėsi dėl tolesnio bendradarbiavimo: buvo pasirašyta Šiaurės ir Baltijos šalių žemės ūkio ir Veterinarijos aukštųjų mokyklų asociacijos NOVABA bendradarbiavimo sutartis.

Spalio 15–oji šiame šurmulyje išsiskyrė labiausiai – tą dieną buvo paminėtas universiteto (akademijos) 75–metis, vyko įvairūs renginiai, prasidėję šv. Mišiomis LŽŪU koplyčioje. Universiteto dėstytojai ir studentai priiminėjo ir užiminėjo svečius, supažindindami juos su fakultetais, universiteto muziejumi, biblioteka, miesteliu.

Parke, prieš Centrinius rūmus, Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, rektorius prof. habil. dr. Albinas Kusta, tarybos pirmininkas prof. habil. dr. Algimantas Povilas Sirvydas atidengė buvusio Žemės ūkio akademijos rektoriaus, tarpukario Lietuvos švietimo ministro, įžymaus mokslininko Juozo Tonkūno paminklą, kurį pašventino VDU Katalikų teologijos fakulteto dekanas monsinjoras dr. doc. Vytautas Vaičiūnas.

Atidengiant biustą, kurį sukūrė skulptorius Marius Petrauskas, dalyvavo ir prisiminimais apie tėvą pasidalijo Juozo Tonkūno sūnus, Lietuvos ambasadorius Estijoje Rimantas Tonkūnas. Iškilmingame universiteto sukakties minėjimo posėdyje LŽŪU Garbės daktaro regalijos buvo įteiktos LR Prezidentui Valdui Adamkui, Olandijos Vageningeno universiteto profesoriui Martinui Verstegenui. LR Prezidentas Valdas Adamkus sveikinimo kalboje pabrėžė, kad,priimdamas Alma mater garbės daktaro vardą, priima didelį įpareigojimą, bei padėkojo už tai, kad dabar su universitetu yra viename kelyje, kurio tikslas – šviesesnė ir tvarkingesnė, laimingesnė Lietuva.

LŽŪU iškilmingame Universiteto (Akademijos) 75–erių metų sukakties posėdyje jubiliejinį pranešimą perskaitė rektorius prof. A. KUSTA.

Pateikiame šio pranešimo dalį.

Šalies žemės ūkio mokslų Meka

Akademijos bendruomenė labai energingai įsitraukė į Sąjūdžio judėjimą, kurio pagrindinis tikslas buvo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas. Akademijos profesorius, Universiteto garbės daktaras Vaidotas Antanaitis buvo išrinktas į pirmąjį Sąjūdžio Seimą. Akademijos mokslininkai formavo nepriklausomos Lietuvos žemės ūkio pertvarkymo metodus, dalyvavo rengiant žemės reformos strategiją.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir pakeitus sovietinį planinį ūkininkavimą, iškilo būtinybė rengti specialistus, sugebančius dirbti laisvos rinkos sąlygomis. Akademijai reikėjo nedelsiant persitvarkyti ir derintis prie ES valstybių universitetų. Tai iš esmės buvo atlikta vadovaujant rektoriui R. Urbonui.

1996 m. spalio 8 d. Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu Akademija tapo Lietuvos žemės ūkio universitetu.

Prie LŽŪU pirmą kartą Lietuvoje buvo įsteigta Hidrotechnikos ir žemėtvarkos kolegija. Taigi aukštesniojo ir aukštojo mokslo įstaigos gali bendrauti, o kolegijos gali tapti neuniversitetinėmis aukštosiomis mokyklomis. Dabar Universitetas turi 5 mokomuosius korpusus:Bandymų stotį, Mokomąjį ūkį, studentų ir dėstytojų gyvenvietes; savo spaustuvę, kurioje leidžiama metodinė ir mokslinė literatūra; bibliotekos fonduose sukaupta apie 600 tūkst. knygų.

Universitete mokosi per 5000 studentų ir magistrantų, 75 doktorantai. Į pirmą kursą priimta 1220 jaunuolių. Dirba 460 dėstytojų. Per 75 metus parengta daugiau nei 31000 specialistų, atkūrus nepriklausomybę - daugiau nei 6000.

Universitetas suteikia daktaro ir habilituoto daktaro mokslo laipsnius, docento ir profesoriaus pedagoginius vardus biomedicinos, technologijos ir socialinių mokslų srityse. Šiose srityse Universiteto (Akademijos) mokslininkai atliko daug fundamentinių tyrimų, kurių rezultatai parodyti moksliniuose straipsniuose, knygose, monografijose.

Už svarius mokslinius darbus ir veikalus kai kuriems Akademijos profesoriams, docentams ir mokslo darbuotojams buvo skirtos Respublikinės premijos.

1997 m. švenčiant Lietuvos universiteto Kaune 75-metį, žymiausiems Universiteto profesoriams ir docentams buvo įteikti Valstybiniai apdovanojimai (Gedimino ordinai ir Gedimino ordino medaliai).

Nuo 1997 m. LŽŪU vadovauja kelioms ŽŪ ministerijos finansuojamoms mokslinėms programoms. Mokslinio tyrimo programos prisidėjo prie tolesnio bendradarbiavimo bei integracijos, žemės ūkio mokslo ir studijų institucijų plėtojimo Lietuvoje.

Ypač teigiamu dalyku laikytinas mokslinių darbų ir programų ataskaitų svarstymas jungtiniuose LŽŪU ir giminingų institutų mokslininkų posėdžiuose.

Kartu su profesinėmis atskiros srities specialistų (hidrotechnikos ir žemėtvarkos, miškininkų) sąjungomis atkurtas tęstinis mokymas, tvirtėja ryšiai su Žemės ūkio rūmais, emės ūkio konsultacine tarnyba, Ūkininkų sąjunga ir gamybinėmis organizacijomis.

Jau daugelį metų Universitete vyksta įvairios žemės ūkio parodos, kurias organizuoja naujai įkurtas Žemės ūkio mokslo ir technologijų parkas kartu su Kauno apskrities administracija ir Žemės ūkio rūmais, parodas remia Žemės ūkio ministerija, laikraštis ‘’Ūkininko patarėjas”, žurnalas ‘’Mano ūkis”, įvairios firmos, AB ir UAB. Parodų metu rengiami įvairūs seminarai, kuriuose ne tik Universiteto, bet visos Lietuvos žemės ūkio krypties mokslininkai ir praktikai, ministerijos darbuotojai pateikia naujausias žinias bei perteikia patyrimą parodos lankytojams, ūkininkams ir absolventams.

Universiteto mokslininkai aktyviai dalyvauja rengiant žemės ūkio enciklopediją, kurios pirmasis tomas jau išleistas.

Nors aukštojo mokslo, taip pat ir mūsų Universiteto, finansavimas yra labai skurdus ir susiduriame su daugeliu materialinių sunkumų, pernelyg maži mūsų darbuotojų uždarbiai, nepavyksta pašalinti ir kai kurių mūsų darbo trūkumų, visgi visose veiklos srityse jaučiama pažanga. Ji pasiekta ilgamečio ir įtempto darbo pastangomis. Atskirų padalinių veiklos rezultatai buvo įvardyti šįmet švenčiant Agronomijos fakulteto ir Fizikos bei Chemijos katedrų 75 metų jubiliejus, Ekonomikos fakulteto 50-metį, Žemės ūkio mašinų katedros 70-metį, Hidrotechnikos, Statybinių konstrukcijų, Mašinų gamybos ir serviso katedrų 50-mečius bei Apskaitos ir finansų katedros 30-metį.

Lietuvos žemės ūkio universitetas, pagrindinis Lietuvos žemės, miškų ir vandens ūkio mokslų ir studijų centras, gausina ir skleidžia mokslo žinias, reikalingas žemės, miškų, vandens išteklių racionaliam ir tausojamam naudojimui, rengia aukščiausios klasės specialistus dirbti žmonių bei valstybės gerovei.

Lietuvos žemės ūkio universitetas tarnauja Lietuvos valstybei, puoselėja savo tautos kalbą ir kultūrą, veikia kiekvieno piliečio ir valstybės naudai, padeda Vyriausybei formuoti šalies agrarinę politiką; kartu siekia tarptautinio pripažinimo, palaiko nuolatinį ryšį su užsienio šalių universitetų akademine bendruomene, pripažįsta Europos universitetų chartiją.

XXI a. Universitete turi būti plėtojami fundamentiniai, teoriniai mokslai, kurie sudarys tvirtą pagrindą taikomiesiems tyrimams atlikti ir žemės ūkio technologijoms tobulinti. Be to, turi didėti tęstinio mokymo reikšmė ir stiprėti ryšiai su gamyboje dirbančiais absolventais. Lietuvos žemės ūkio universitetas turėtų tapti savotiška dirbančių specialistų, ūkininkų, žemės ūkio įmonių vadovų Meka, kad jie Universitete gautų visapusišką naujausią informaciją įvairiais jiems rūpimais klausimais.

Svarbu, kad ir toliau stiprėtų mokslo ir studijų bei gamybos ryšiai. Šitaip dirbdami prilygtume JAV ir daugelio Vakarų Europos šalių aukštajam mokslui, kur studijos, mokslas, nuolatinis ryšys su gamyba ir tęstinis mokymas labai glaudžiai susieti. Amerikiečių mokslininkai įsitikinę, kad toks modelis sąlygojo spartų JAV technologijų vystymąsi.

Universiteto veiklos kryptys:

  • tyrimų biomedicinos, socialinių ir technologijos mokslų srityse plėtra bei mokslininkų rengimas;
  • studijų programų kūrimas ir studijų organizavimo tobulinimas;
  • studentų aktyvumo, savarankiškumo ir pilietiškumo ugdymas;
  • mokslo žinių bei pažangaus patyrimo skleidimas;
  • ryšių su visuomene plėtojimas;
  • darbuotojų ir studentų darbo ir poilsio sąlygų gerinimas;
  • Universiteto bendruomenės santykių humanizavimas, tautos ir universiteto tradicijų puoselėjimas.
Mūsų laukia įtemptas ir sunkus darbas rengiant gerus absolventus, keliant žemės ūkio aukštojo mokslo prestižą Lietuvoje ir užsienyje, kartu su Lietuvos valdžia ir giminingais valstybiniais mokslo institutais prisiimant atsakomybę už greitesnį žemdirbių darbo ir gyvenimo sąlygų gerinimą, visų gyventojų aprūpinimą pigesniais, geros kokybės žemės ūkio produktais.