j1.gif - 2682 Bytes

Krepšinio sporto varžybų raidos tyrimai

Prof. habil. dr. Jonas Mackevičius,
sporto meistras
Dr. Arvydas Juozaitis,
olimpinių žaidynių prizininkas

Visuomenė labai mažai žino apie sporto mokslinius tyrimus, jų rezultatus ir tyrėjus, nors šios veiklos tyrimų sritis yra labai plati. Apie matematikų, fizikų, medikų ir kitų mokslo sričių tyrimus nuolat skelbiama įvairiose žiniasklaidos priemonėse, tačiau net mokslo žmonės negalėtų konkrečiau pasakyti, kas daroma ir padaryta sporto moksle. Neretai galima išgirsti nuomonių, menkinančių ar ignoruojančių sporto mokslinių tyrimų reikšmę, tikslingumą, išvadų pagrįstumą ir pan. Dar mažiau žinoma ir domimasi istoriniais sporto moksliniais tyrimais. Apie vieną jų, prof. S. Stonkaus monografiją "Neslūgstančios krepšinio vilnys", norėtųsi plačiau pakalbėti šiame straipsnyje.

Istoriniai bet kurios veiklos tyrinėjimai (su nedidelėmis išimtimis) nesulaukia didesnio visuomenės dėmesio: visi daugiau galvoja apie dabartį ir ateitį. Vis mažiau jaunų tyrėjų bando pasukinėti istorijos ratą, nors viskas turi savo praeities šaknis, pirmines atsiradimo priežastis. Kiekvienas iš mūsų neretai norime žinoti, kas vyko prieš 10, 50, 100 metų ir net gerokai anksčiau, ką veikė mūsų tėvai ir proseneliai, ką nuveikė mūsų pasirinktos veiklos pradininkai ir jų idėjų tęsėjai. Mes daug ko nežinome, nes patys nematėme, patys nepatyrėme, o laiko dulkių vis daugiau ir daugiau nusėda... Todėl labai svarbu laiku nušluostyti užmaršties dulkes nuo tam tikrų veiklos sričių, pamatyti veidus tų, kurie tuos darbus darė, išgirsti jų lūpomis tariamus žodžius, pažvelgti jų akimis į šių dienų kasdienybę ir net rytojų.

Šluostyti dulkes, t.y. nagrinėti bet kurio dalyko istoriją, - sunkus uždavinys: mokslininkas jos negali pertvarkyti ar patobulinti, jis gali tik objektyviai ją įvertinti, nors tai irgi nėra lengva, ypač kai informacijos reikia ieškoti įvairių šalių ir organizacijų archyvuose.

Iki prof. S. Stonkaus monografijos pasirodymo nebuvo nė vienos rimtesnės studijos apie Lietuvos krepšininkus - Senojo žemyno čempionus, išgarsinusius mažą Nemuno kraštą Europoje.

Šią knygą autorius dedikavo Lietuvos krepšininkams, 1939 m. Europos čempionams, "visoje Lietuvoje sukėlusiems nuostabiai gražią ir galingą meilės, aistros, pomėgio krepšiniui bangą...". Monografijoje pateikta trisdešimt Europos vyrų krepšinio čempionatų (nuo 1-jo 1935 m. iki 30-jo 1997 m.) analizė, išsamiai ir dalykiškai, kartu labai jautriai ir nuoširdžiai aprašomi Lietuvos rinktinės ir krepšininkų pasirodymai šiuose čempionatuose. Knygoje cituojamos žymių pasaulio žmonių nuomonės apie krepšinį, geriausi krepšininkai pasakoja apie pergalių skonį ir pralaimėjimų kartėlį.

Išskirtinis prof. S. Stonkaus atlikto tyrimo bruožas - nuoseklumas. Nagrinėdamas kiekvieno Europos čempionato rezultatus, autorius nuosekliai atsako į tokius klausimus: kiek čempionate dalyvavo šalių rinktinių? Kiek buvo žaista rungtynių? Kiek rungtynes laimėjusi komanda pelnė vidutiniškai taškų? Kiek taškų vidutiniškai pelnė pralaimėjusi komanda? Per kurias rungtynes buvo pasiektas didžiausias bei mažiausias rezultatas? Kurias vietas komandos užėmė čempionate? Kas buvo rezultatyviausias ir geriausias čempionato žaidėjas? Kokių pasitaikė čempionato staigmenų ir organizacinių ypatybių? Na, ir, žinoma, kaip čempionatuose pasirodė Lietuvos rinktinė ir jos žaidėjai?

Monografijos autorius surinko labai daug įdomios statistinės medžiagos, kurią vykusiai apibendrino analitinėse lentelėse: Europos vyrų krepšinio čempionatuose dalyvavusios valstybės ir jų užimtos vietos; valstybės - Europos vyrų krepšinio čempionės ir prizininkės; daugiausia taškų pelniusieji krepšininkai ir kt. Ypač gili analizė atlikta apie Lietuvos krepšininkų pasirodymą per visą 1935-1997 m. Europos čempionatų laikotarpį: pateikiamas pirmasis Lietuvos krepšininkų dešimtukas pagal žaistų rungtynių skaičių; rezultatyviausių krepšininkų dešimtukas; visų Lietuvos krepšininkų žaistos rungtynės ir pelnyti taškai; Lietuvos krepšininkai - Europos čempionatų nugalėtojai bei prizininkai ir kt.

Manytume, kad parašyti tokią turiningą, taigi ir labai lengvai skaitomą monografiją prof. S. Stonkui pavyko todėl, kad jis pats yra žymus Lietuvos sportininkas, pasiekęs daug gražių pergalių krepšinio aikštelėse - XVI olimpinių žaidynių sidabro medalio laimėtojas, Europos čempionas (1957 m.), buvusios TSRS čempionas (1951 m.), daugkartinis Lietuvos čempionas bei turi didelę mokslininko patirtį. Jo rankai priklauso tokie darbai, kaip monografija "Krepšinis. Šimtas žingsnių per pasaulį" (1 t. - 1991, 2 t. - 1992), "Olimpinis krepšinis" (1996), vadovėlis "Krepšinis" (1985), "Sporto terminų žodynas" (1996) ir kt.

Šiame rašinyje norėjome kai kuriems sporto skeptikams parodyti, kad sportas - tai ne tik rankų ir kojų kilnojimas, kaip kai kurie mano, kad sporto moksliniai tyrimai - tai ne tik veiklos lauko arimas ir akėjimas, tai ir kasmetinio derliaus auginimas, jo kruopšti priežiūra, nuėmimas ir realizavimas.