j1.gif - 2682 Bytes

Mokslo revoliucija ir antirevoliucija

Kazimieras Ragulskis

Prieš Antrąjį pasaulinį karą mokslo centru pasaulyje buvo Vokietija. Karo metu prabudo iš miego JAV ir tapo pasaulio mokslo centru. Didžiuliai pasiekimai fundamentinių ir technikos mokslų, ypač kompiuterijos, srityje atveria fantastines galimybes. Visai neseniai problemų kompiuterių kūrimo srityje buvo didžiulių, kaip dabar – energetikos. Kai kurie ne energetikos specialistai be reikalo per daug nuogąstauja dėl ateities energetikos krizės, ypač Lietuvoje dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo datų. Jau dabar vyksta perversmas svarbiausiose energetikos srityse. (Tenka dalyvauti ir man, pasiūliau naujų būdų.) Šiuo metu mokslo ir technikos revoliucija vyksta nenutrūkstamai, galima sakyti pagal geometrinę progresiją.

Tačiau dažnai atskirose valstybėse susiduriama su fundamentinių mokslų ignoravimu. Tai kartojasi žmonijos istorijoje. Pavyzdžiui, senovės Graikijoje klestėjo fundamentiniai mokslai. Ją užkariavo Romos imperija ir užgniaužė fundamentinius mokslus, pripažino tik praktinius darbus, kaip jūreivystės bei karo priemonių, architektūros objektų kūrimą.

Daug kur ir dabar menkinamas fundamentinių disciplinų dėstymas vidurinėse ir aukštosiose mokyklose, tai ypač atsispindi JAV, kai kas to siekia ir Lietuvoje.

Baigę aukštąjį mokslą asmenys turi išmanyti ne tik kompiuteriją, bet ir įgyti bent šiokius tokius fundamentinių mokslų pagrindus. Tai nepriklauso nuo specialybės, juk visiems reikia suprasti visuomenės vystymosi dėsnius.

Galima paminėti ergodinės dinaminių sistemų teorijos vieną iš paprastų dėsnių, kuris galioja daug kur gamtos ir visuomenės vystymosi procesuose. Tai galima pavaizduoti elementariu pavyzdžiu: 2 pakelta laipsniu n, kur n=0, 1, 2… - natūrinis skaičius. 2 pakelta laipsniu 0 lygu 1, 2 pakelta laipsniu 1 lygu 2, 2 pakelta laipsniu 2 lygu 4 ir t. t. , 8, 16, 32, 64… Pasirodo, kad toje skaičių sekoje skaičių, prasidedančių vienetu, yra apie 30 proc., o kitų, t. y. prasidedančių skaitmenimis 2, 3 ir taip toliau iki 9, vis mažėja. 9 prasidedančių yra tik apie 5 proc. Pagal šį dėsnį yra formuojamas valstybių gyventojų pasiskirstymo dėsnis, atskirų valstybių užimamų žemės plotų dydis ir kt.

Vakaruose pasitaiko mokslininkų, ypač ne matematikos, fizikos, technikos specialistų, kurie nemoka sudėti net paprastų trupmenų: atskirai sudeda skaitiklius ir atskirai vardiklius, nebendravardiklina. Todėl nenuostabu, kad tokio tipo mokslininkai kartais neteisingai vartoja mokslo sąvokas bei terminus, Pavyzdžiui, “neleidžia inercijai įsibėgėti”.

Fundamentinių mokslų pagrindinių dėsnių bei pasiekimų nežinojimas bei jų ignoravimas prisideda prie mokslinės antirevoliucijos. Vystosi įvairios antimokslinės hipotezės, astrologija, kuriamos absurdiškos teorijos, tam eikvojamas intelektas ir ekonominės lėšos, gadinama visuomenė, atsiranda vis fantastiškesnių žalingų religinių sektų.

Kai kurių mokslininkų veikla prisideda prie kovos prieš mokslo antirevoliuciją. Tą veiklą per informacijos priemones reikia aktyvinti.