j1.gif - 2682 Bytes

Gedimino universiteto savaitė

Julius Norkevičius

Kai žvelgiu pro kabineto langą, kiek akys užmato – pušys. “Kur giria žaliuoja, ten mano namai…” – atplaukia iš pasąmonės “Gabijos” lyriškai dainuojama daina ir nesąmoningai pagalvoji, jog nepaprastai simboliški tie žodžiai. Pušynuose dunksantys didingi, šviesūs Vilniaus Gedimino technikos universiteto rūmai daugeliui dėstytojų, studentų iš tiesų yra antrieji namai, kurių emblema kiekvieną įpareigoja siekti išminties. Universiteto bendruomenei didžiai prasmingas šis raginantis emblemos įrašas. Mokyklos ženkle slypi ir netiesioginis įpareigojimas dėstytojui, studentui. Jis paaiškėja, jei atidžiai perskaitai: Gedimino technikos universitetas. Manau, jog kiekvienas pamąstęs suprato, jog kunigaikščio vardas aukštosios mokyklos pavadinime – neatsitiktinis. Vilnių įkūrusio LDK Gedimino, kuris nepaprastai rūpinosi sostinės plėtote, savo laiškais kvietusio užsienio šalių amatininkus, mokslo žmones į Vilnių, kad miestas taptų europietiškas, šiuolaikiškas, vardas mokyklos pavadinime - tai ne tik tautos didžiavyrio įamžinimas, bet ir bežodis didis įpareigojimas universiteto bendruomenei. Ir pirmiausia – dėl kūrybinės, rezultatyvesnės jos kasdienos veiklos.

Šios mintys, ko gero, ir buvo pirmasis akstinas universiteto rektoriui prof. habil. dr. E. K. Zavadskui bei Žiniasklaidos ir renginių direktoriui, technikos mokslų doc. dr. A. Nakui pasiūlyti savajai bendruomenei naują tradiciją – teminį renginių ciklą “Gedimino universiteto savaitė”. Kitas ne mažiau svarbus motyvas yra tai, jog 1996 m. rugsėjo 17 d. Technikos universitetui buvo suteiktas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino vardas. Be to, ši data beveik sutampa su Gedimino dienomis, kurias įspūdingai organizuoja sostinės savivaldybė.

Gedimino universiteto savaitė - tai ne tik didžiai prasmingų ir mūsų aukštajai mokyklai svarbių datų priminimas ir paminėjimas. Pirmiausia, tai subtili peržiūra, kaip vykdomas garbingo vardo tylus, jokiuose dokumentuose neįrašytas įpareigojimas ir įsipareigojimas. Kartu tai ir išsamesnis prisistatymas akademinei bei plačiajai visuomenei.

Savaitė prasidėjo mišiomis šv. Mikalojaus bažnyčioje, kurias universiteto garbės narys monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas aukojo už Anapilin iškeliavusius universiteto dėstytojus, darbuotojus, studentus, buvusius auklėtinius. Vėliau padėtos gėlės prie LDK Gedimino paminklo, iškilmingai iškelta universiteto vėliava prie Centrinių rūmų. O ankstyvą popietę rektorius prof. E. K. Zavadskas susitiko su žurnalistais ir išsakė universiteto ateities viziją.

Žurnalistams taip pat pristatyta universiteto Mokslotyros centro parengta, o “Technikos” leidyklos išleista knyga “Metai ir dienos. VGTU 1986–1993”, kurią sudarė prof. E. K. Zavadskas ir dr. V. Lujanienė. Teminės savaitės svarbus akcentas - tradicinė ketvirtoji mokslo istorikų konferencija, kurios iniciatorius - technikos mokslų daktaras, universiteto Žiniasklaidos ir renginių direkcijos direktorius doc. Algimantas Nakas.

Naujos universiteto tradicijos vidudienis – ketvirtoji diena. Jos svarbiausias akcentas - Tarybos posėdis, kuriame prisimintas ir pagerbtas prieš trisdešimt metų duris atvėrusį Vilniaus inžinerinis statybos institutas, kurio pradėtas vagas aukštesniu lygiu verčia Gedimino technikos universitetas. Tarybos posėdžių dalyvių laukė ir naujojo universiteto Garbės daktaro Jurgio Gimbuto inauguracijos iškilmės ir dar bent kelios kitos iškilmingos procedūros.

"Ankstų gražų rytą, po įspūdingo Jurgio Kairio skrydžio, mišių auka šv. Mikalojaus bažnyčioje prasidėjo Gedimino universiteto savaitė. Jai skirtas ir šis iškilmingas Tarybos posėdis”, – pradėdamas iškilmingą Tarybos posėdį priminė tarybos pirmininkas prof. habil. dr. Leonas Saulis.

Iškilmingas posėdis prasidėjo "Tautiška giesme". Šventiniam pranešimui žodis suteikiamas universiteto rektoriui prof. habil. dr. E. K. Zavadskui, kuris sakė, kad VGTU – tautinė aukštoji mokykla, ištikima savo valstybės kalbai, kultūrai. toliau rektorius, trumpai apžvelgęs universiteto kūrimosi istoriją, priminė šiandienos svarbiausias problemas, nusakė artimiausios ateities uždavinius.

Po to garsus “Ilgiausių metų” skambėjo prof. Algirdui Čižui, švenčiančiam septyniasdešimtmečio sukaktį. Buvo pasveikinti ir habilituoto daktaro diplomas įteiktas Donatui Butkui, docento vardas suteiktas Valentui Mitunevičiui, daktaro diplomai įteikti Nijolei Batarlienei, Salomėjai Jasinskaitei, Vilmantui Pečiūrai, Birutei Ruzgienei, Artūrui Jakubavičiui, Algiui Žvaliauskui. Jiems skirtus linkėjimus, plojimus, gėles papildė “Gabijos” švelniai padainuota “Kur giria žaliuoja”. Su paskutiniais dainos akordais salėje pasigirdo fanfaros. Merginos įnešė Garbės daktaro regalijas.

Prasidėjo inauguracijos ceremonija. Garbės daktarą pristatė prof. K. Jakovlevas Mateckis. Susirinkusiems jis priminė, jog dr. Jurgis Gimbutas yra Vytauto Didžiojo universiteto auklėtinis, statybos inžinierius, liaudies architektūros tyrinėtojas, įžymus JAV lietuvių visuomenės veikėjas. Su VGTU J. Gimbutas pradėjo bendradarbiauti 1993 m., kai buvo pakviestas dalyvauti mokslinėje konferencijoje “Statybos aukštojo mokslo raidos Lietuvoje momentai”. Jo pranešimas “VDU Statybos fakultete karo metu (1941–1944)” buvo išspausdintas konferencijos pranešimų leidinyje, išklausytos audiokasetės.

Prof. L. Saulis perskaitė Tarybos nutarimą apie Garbės daktaro vardo suteikimą J. Gimbutui. Šį dokumentą jis įteikė inauguruojamajam. Rektorius Jurgį Gimbutą apvilko Garbės daktaro toga. Choristai naująjį Garbės daktarą sveikino “Už Raseinių ant Dubysos”. Garbusis svečias nusiėmė Garbės daktaro kepurę ir šypsodamasis pamojo ja choristams.

       – Kalbėsiu apie namotyrą, daugiau žinomą kaip liaudies architektūrą, – pradėjo savo Garbės daktaro sosto žodį dr. J. Gimbutas. Pusvalandžio kalboje jis apžvelgė namotyros mokslo raidą, prisiminė šios srities garbius mokslininkus, tyrinėtojus. Trumpai aptarė ir savo indėlį į šios srities mokslą. Gerai vertino Rumšiškių buities muziejų. Baigdamas nurodė spręstinus namotyros klausimus, kokie darbai svarbiausi šiandien.

Po J. Gimbuto “sosto” kalbos, beveik visi renginio svečiai pasveikino naująjį VGTU Garbės daktarą.

       – Aukštieji svečiai, garbūs universiteto vadovai! Garbės daktaras Jurgis Gimbutas yra mūsų fakulteto mecenatas. Jis rėmė ir Ūkininko sodybos konkursą, – pagarsino Architektūros fakulteto dekanas doc. dr. Eugenijus Staniūnas.

Konkursą laimėjo ir diplomus iš J. Gimbuto rankų gavo trečiakursė Jonė Zemkutė (I vieta), Donatas Laucius (II vieta), Ramūnas Amšiejus (III vieta).

Per savaitę vyko nemažai sporto, kultūros renginių. Štai turistų klubas surengė fotografijų parodą “Kalnai studentų akimis”, o tautinių šokių ansamblis “Vingis” - nuotaikingą vakaronę. Viena popietė skirta filmų, kuriuos turistai kūrė keliaudami po Kamčiatką, Kaukazą, peržiūrai. Pirmakursiai ir kai kurie universiteto lengvosios atletikos rinktinės nariai bėgo krosą, vyko pirmakursių krepšinio varžybos. Dėl Fundamentinių mokslų fakulteto dekano apdovanojimo varžėsi pirmojo kurso studentai, dalyvavę matematikos, fizikos, chemijos konkursuose. Laimėjo inžinerinės informatikos studijų programos auklėtiniai Aleksej Kočetkov, Ainis Daunoravičius bei būsimoji bioinžinerė Laima Baranauskaitė.

Studentai, dėstytojai buvo pakviesti į diktoriaus Juozo Šalkausko fotoparodą “Girdimi, bet nematomi”. “Technikos” leidyklos darbuotojai surado nemažai progų prisiminti, parodyti ir aptarti praėjusių metų leidinių derlių. Kitaip sakant, eksponuoti išleistus vadovėlius, mokymo priemones, monografijas, mokslo žurnalus, knygas bei išsakyti savo kasdienos problemas.

Ne kartą prasmingai ir iškilmingai buvo prisimintas VGTU pirmatako – vilniaus Gedimino inžinerinio statybos instituto trisdešimtmetis.

Gedimino universiteto savaitę užbaigė Atvirų durų diena, į kurią susirinko gana nemažai sostinės ir jai gretimų rajonų jaunimo, svajojančio apie studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete. Daugelis atvyko su tėvais. Su moksleiviais, jų tėvais dalykiškai bendravo Tarybos pirmininkas prof. L. Saulis, Priėmimo komisijos sekretorius doc. R. Kliukas.

Po Atvirų durų dienos trumpu apibendrinančiu pokalbiu rektoriaus kabinete užbaigta renginių turtinga “Gedimino universiteto savaitė”.