j1.gif - 2682 Bytes

Jubiliejinė konferencija

Vytautas Rimša

Gruodžio 9 d. Vilniuje, Medicinos bibliotekoje, įvyko Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD) metinė konferencija. Į ją buvo pakviesti delegatai iš visų (63) veikiančių LBD skyrių, svečių iš užsienio: Baltarusijos, Estijos, Latvijos, Sankt Peterburgo. Iš viso renginyje dalyvavo beveik 300 draugijos narių ir svečių.

Pradėdama renginį, LBD pirmininkė Rima Gražienė priminė, kad ši konferencija yra skirta draugijos atkūrimo (atkurta 1989 m.) dešimties metų jubiliejui pažymėti ir aktualiausioms bibliotekininkystės problemoms aptarti.

Sveikindamas konferencijos dalyvius, Lietuvos kultūros ministras Arūnas Bėkšta pasidžiaugė atkurtosios LBD veikla, apgailestavo, kad šalyje sunkėja ir bibliotekų būklė. Nuo 1999 m. gegužės mėn. Lietuvos viešosios bibliotekos negavo nė vienos knygos, maži bibliotekininkų atlyginimai. Taip pat jis pranešė, kad yra keičiama valstybės remiamų išleidžiamų knygų dotavimo sistema.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos direktorius dr. Vladas Bulavas konferencijos dalyviams pristatė neseniai parengtą “Lietuvos bibliotekų gaivinimo programą”. Remdamasis naujausia informacija apie dabarties bibliotekų būklę, teigė, kad Lietuvos bibliotekoms gaivinti dabar reikia didelių pinigų, kurių iš karto skirti negalės jokia valdžia. Jeigu planingai (kas metai) ši problema nebus sprendžiama, ateityje bibliotekoms gaivinti prireiks milijardų litų. Prelegento apskaičiavimu, Lietuvos bibliotekos nuo Vakarų šalių dabar atsilieka 10-15 ar netgi daugiau metų. Estijos ir Latvijos bibliotekų aprūpinimo rodikliai yra 10 kartų geresni.

Šių eilučių autorius pranešime “Pagrindinės LBD veiklos kryptys 1989-1999 metais” apžvelgė LBD raidą, priminė, kad draugija buvo įsteigta 1931 m. prof. Vaclovo Biržiškos iniciatyva Kaune ir veikė iki 1941 m. bei turėjo 47 narius. Per 10 metų atkurtoji LBD labai sustiprėjo. Dabar ji turi 1412 narių (daugiau negu kai kurios politinės partijos), 16 narių Tarybą, 5 problemas sprendžiančias darbo grupes, 14 garbės narių. Daug pranešime kalbėta apie LBD atkūrimo, struktūros ir veiklos organizavimo, vadovavimo, valstybinės bibliotekininkystės politikos formavimo ir įtakos bei kitus pagrindinius LBD veiklos klausimus, siūlyta geriau koordinuoti bibliotekininkų draugijų (LBD, Lietuvos miestų ir rajonų viešųjų bibliotekų direktorių, Mokyklų bibliotekininkų, Lietuvos akademinių bibliotekų direktorių, Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų direktorių asociacijų) veiklą ir sąveiką (gal net įkurti jų federaciją), steigti bibliotekininkų profsąjungą ir pan.

VU Bibliotekininkystės katedros vedėja dr. Audronė Glosienė supažindino dalyvius su Europos Sąjungos viešųjų bibliotekų programa “Publika”, kurios svarbiausias tikslas – suburti aktyviausius Europos bibliotekininkus bendrauti ir tobulintis per internetą. Lietuva jau įsitraukusi į programą ir dabar daug ką lems patys bibliotekininkai.

Apie 1999 m. LBD nuveiktus darbus pasakojo LBD pirmininkė Rima Gražienė ir komisijų pirmininkės (dr. Birutė Railienė, Vida Garunkštytė, Genė Miškinienė ir kt.).

Po pranešimų diskutavo LBD nariai ir svečiai iš šalies ir užsienio valstybių, dalyviai buvo supažindinti su nauju (LBD taryba patvirtino 1999 m.) “Lietuvos bibliotekininkų etikos kodeksu”, buvo išrinkta Etikos komisija.

Konferencijos dalyviai priėmė rezoliuciją, kuria kreipėsi į šalies Vyriausybę, prašydami pagaliau pradėti spręsti ir nebeignoruoti bibliotekų reikalų. Jeigu valdžia į šiuos bibliotekininkų reikalavimus vėl neatsilieps, sutarta skelbti visuotinę akciją “Savaitė be kultūros”. Į ją žadama pakviesti įsitraukti visus Lietuvos kultūros darbuotojus. Rezoliucijoje skelbiama: “Lietuva be bibliotekų – Lietuva be ateities!”