j1.gif - 2682 Bytes

Sunki diena (2)

Dovo Zauniaus gimimo 155 metų ir "Birutės" draugijos 115 metų sukakčiai

Pabaiga. Pradžia Nr. 4

Bernardas Aleknavičius

Vadovaujant Jurgiui Lapinui, “Birutės” draugystė pasiekė iki to laiko nematytų aukštumų. Šis laikotarpis - tai ne tik Tilžės, bet ir visos Mažosios Lietuvos tautinio darbo suklestėjimo viršūnė. Zanavyko Jono Kriaučiūno (1864-1941) “Birutės” draugystės dešimtmečiui Tilžėje pastatyta Aleksandro Fromo-Gužučio drama “Kauno pilies išgriovimas” daugelį jau benutautėjančių lietuvių privertė susimąstyti. Daug padėjo “Birutės” draugystės dešimtmečio minėjimas ir Vydūnui apsispręsti. Tačiau greta gėrio kažkur netoli tūnojo nepasitikėjimas ir baimė, kad aktyvi “Birutės” veikla gali užtraukti Prūsijos valdžios nemalonę visiems Mažosios Lietuvos lietuviams. O birutininkų sėjama sėkla dygo ir kilo želmenėliai, kurių taip bijojo surinkimininkai ir Dievo žodžio sakytojai. Ir už lietuviškas dainas, spektaklį bei gimtojo žodžio aukštinimą Tilžės juodšimčiai, kurie dorų ir susipratusių lietuvių buvo praminti “judošiais”, pradėjo pulti “Birutę” ir birutininkus. Gaila, kad tarp tų “judošių” buvo ir ne vienas lietuvis. Kiek vėliau šioms tautinėms atplaišoms triuškinantį smūgį kirto ir taurusis Vydūnas. O tuo metu kai kuriems dramos “Kauno pilies išgriovimas” aktoriams ir statytojams teko slėptis pas Dovą Zaunių Rokaičiuose, o vėliau palikti ir Mažąją Lietuvą.

Po “Birutės” didžiulio pakilimo šis intrigų pilnas laikmetis tautiškai nusiteikusiam Jurgiui Lapinui tapo nepakeliamas ir toliau “Birutės” draugystei vadovauti jau nebegalėjo. Visi jautė, kad kažkas turi atsitikti. O kad nieko baisaus neįvyktų, “Birutės” vairą vėl reikėjo perimti nuosaikiam ir taikiam žmogui, geram organizatoriui ir ištikimam “Birutės” reikalų gynėjui. Be Dovo Zauniaus, kitos kandidatūros neatsirado. 1898 m. birželio 15 d. visuotinis draugystės susirinkimas trečią kartą Dovui Zauniui skyrė nelengvas “Birutės” draugystės pirmininko pareigas. Ir tai buvo padaryta pačiu laiku. Vėl padėtis stabilizavosi, o 1900 m. vasario 15 d. birutininkai gražiai atšventė savo organizacijos penkiolikos metų sukaktį. Atrodė, jog visi pavojai praeityje.

Dovas Zaunius dažnai sakydavo, kad “Birutės” draugystė turi priklausyti jaunimui, kad tik jaunimas - tautos ateitis ir pagrindas. Besivadovaudamas tokiomis mintimis, jis ir “Birutės” draugystės pirmininko pareigas perleido net 16 metų už save jaunesniam Kristupui Voskai (1861-1905).

Tuometinėmis sudėtingomis sąlygomis, vadovaujant Kristupui Voskai, birutininkams nepavyko surasti tinkamos veiklos. O čia dar tos nelemtos Luizės paminklo atidengimo iškilmės Tilžėje, kuriose dalyvavo birutininkai. Po šio įvykio jaunimas visiškai nusigręžė nuo “Birutės”. Jaunimas buvo teisus. Kolonistų monarchų pagerbimas Tilžėje visiškai nesiderino su “Birutės” draugystės tautine veikla. Ir vėl draugystės reikalai buvo pavojuje. Ir vėl Dovas Zaunius (1902 03 09) jau ketvirtą kartą imasi “Birutės” gelbėtojo misijos. Draugijos veikla suparalyžiuota. Kažkada “Birutei” padovanotas prof. Adalberto Becenbergerio, dr. Jono Basanavičiaus, dr. Jurgio Zauerveino, dr. Jono Šliūpo, Aleksandro Burbos, Jono Juškos, Andriaus Vištelio, Martyno Šerniaus, Viliaus Kalvaičio, Jurgio Mikšo, Petro Vileišiaus, prof. Jano Bodueno de Kurtenė ir kitų žinomų visuomenės veikėjų retų knygų bibliotekėlė, kurioje buvo ir Jono Bretkūno 1591 m. leista “Postilė”, mėtėsi palėpėje. Dovas Zaunius ėmėsi darbo. Bet šį kartą ir jam nesisekė.

Tas į Tilžę išsiruošęs “Birutės” draugystės rūpesčių kamuojamas keleivis ne kartą visiškai be reikalo botagu sušeria sarčiui per šoną. Arklys pradeda šuoliuoti. Dovas tuomet stabdo arklį ir šis vėl ramiai kinksnoja, su kiekvienu žingsniu artėdamas prie tikslo. Priartėjęs prie Tilžės Dovas Zaunius jau ne vienišas. Kelyje aidi begalės varpelių ir žvangučių. Tilžės gatvėse su Dovu sveikinasi pažįstami, bet Zaunius jų tarsi nemato…

Kai Rokaičių gaspadorius Dovas Zaunius įsuko į kiemą, Marta Endrių ir Hermaną jau buvo išruošusi gimnazijon. Palikusi kambaryje knygomis apkrautą stalą, dukra išbėgo pasitikti tėvo. Sugrįžusi puolė šildyti dar nespėjusios atvėsti arbatos. Nusimetęs kailinukus Dovas Zaunius vaikščiojo po kambarį, dešine ranka retkarčiais perbraukdamas per drėgną, jau spėjusią pražilti vešlią barzdą. “Nejaugi aš pasenau, kad “Birutės” draugystei vadovauti negebu, - mąsto Dovas Zaunius, gerdamas arbatą. – Tiesa, nebetoli šešiasdešimtmetis, bet vis tik…”

Kartu su Marta aptaręs, kaip geriau vesti”Birutės” draugystės susirinkimą, Dovas Zaunius išeina miestan. Sutikęs Martyną Gailių iš Berštininkų, tilžiškį Kristupą Urėdaitį, pakalba. Visiems reikia rūpintis: ką daryti? Kur einame?

Laikraščiuose paskelbta “Birutės” draugystės visuotinio susirinkimo darbotvarkė Tilžėn sutraukė ne tik draugystės veteranus, bet ir gausų būrį jaunimo. Ir pilnutėlė salė ūžia tarsi bičių avilys. Dovas Zaunius pradeda draugystės susirinkimą ir šiek tiek drebančiu balsu paskelbia jau visiems puikiai žinomą darbotvarkę:

1. Nutraukiama draugystės veikla.
2. Nutarimas dėl knygyno.

Pirmoji žodžio paprašė Anė Jankuvienė iš Bitėnų.

- Ne, mes negalime net galvoti, kad čia susirinkome marinti “Birutės” draugystės, - sakė ji. – “Birutė” turi gyventi, kaip mūsų istorijoje gyvena Palangos vaidilutė, kaip degė ir dar švenčių metu tebedega mūsų dienų vaidilučių saugomas aukuras Rambyne. Mes ne tik turime, bet ir privalome išsaugoti “Birutę”, nesigailėdami jėgų ir energijos, bet kuria kaina ji turi likti mums gyva, kad jos dėka mes galėtume tapti tuo, kuo turime būti.

Po tokių žodžių Dovui Zauniui tarsi didžiulis akmuo nuo krūtinės nusirito ir jis leido išsikalbėti visiems, kas tik panorėjo. Kitokios nuomonės neatsirado. Visi pritarė Anės Jankuvienės pasakytiems žodžiams. Dovo Zauniaus 2530-oji “Birutės” draugystei vadovavimo diena buvo sunki, bet sėkminga. Senasis Dovas vakare jau spaudė jauno “Birutės” draugystės pirmininko Jono Vanagaičio (1869-1946) ranką.