j1.gif - 2682 Bytes

Europos universitetų chemikų forumas

Daugelis universitetų dėstytojų jau susidūrė su ECTS, tačiau mažai kam teko girdėti, kas yra ECTN. Abi šios santrumpos reiškia angliškus pavadinimus, vartojamus vykdant Europos Komisijos SOCRATES programą: European Credit Transfer System (Europos kreditų perdavimo sistema) ir European Chemistry Thematic Network (Europos chemijos krypčių tinklas). Abi yra glaudžiai susijusios, nes chemija buvo vienas iš penkių kreditų sistemos remiamų dalykų. Vėliau įkurtas Chemijos krypčių tinklas yra skirtas dėstytojams bendrauti ir aptarti savo problemas ieškant jų sprendimų, bei geriausiam patyrimui Europoje plačiai paskleisti. Šitaip Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių universitetų bei Chemijos ir Biochemijos institutų uždari chemikų bendravimo rateliai gali susisiekti su visų Europos Sąjungos šalių universitetų ir nacionalinių chemikų bendrijų atstovais. Jungtinės Karalystės Karališkoji chemijos draugija (www.rsc.org) ir Čekijos chemikų draugija yra vienos iš pirmųjų šio tinklo narių.

Dabar ECTN jau turi per 90 narių iš 24 šalių ir per tris veiklos metus padarė nemažą naudingą darbą (ataskaitas galima gauti iš Marie-Jeanne  Feucht feucht@cpe.fr). Atskiros darbo grupės: Chemijos esmė, Sauga chemijoje, Darbo įgūdžiai, Chemijos įvaizdis, Chemija ir aplinka - pateikė ataskaitas, su kuriomis galima susipažinti  internete (www.cpe.fr./ectn). Be to, yra susisieta su FECS (Federation of European Chemical Societies - Europos chemikų draugijų federacija) ir ECCC (European Community Chemistry Council - Europos cheminės bendrijos taryba). Jų svetainės internete http://www.chemsoc.org/gateway/fecs.htm.

Chemijos esmės grupė stengiasi apžvelgti visą Europą ir suprasti, kas šiose Europos Sąjungos šalyse yra universitetinio išsilavinimo pagrindas. Tuo klausimu jau paskelbta išsami ataskaita. Remdamasi ja, ECTN parengė kompiuterinius testus studentams, kad jie galėtų pasitikrinti, ar jau įsisavino chemijos kursą taip pat gerai, kaip mokėjo mokyklinį chemijos dalyką. Šie testai jau parengti 12 kalbų. Taigi pradinis šio projekto tarpsnis jau baigtas, o CD paskleistas ir išbandytas Europoje.

ECTN nariai, kuriais yra universitetai, bet ne chemijos fakultetai, suvokia, kad jų uždavinys yra ne suvienodinti Europoje aukštesnįjį cheminį išsilavinimą, bet sudaryti sąlygas aptarti idėjas, kurios galėtų būti plačiai pripažintos chemikų bendrijose. Jie tikisi paramos iš savo šalių atitinkamų organizacijų ir pirmiausia iš nacionalinės chemikų draugijos, be to, viliasi išplėsti savo narystę kartu su besiplečiančia Europa. Tiki, kad net pasibaigus paramai iš Briuselio, jie veiks kartu savo srities labui.

Parengė Mudis Šalkauskas
pagal Terry Mitchell’o iš Dortmundo straipsnį