j1.gif - 2682 Bytes

Ir gabalėlis mėlyno dangaus

Virgaudas Gentvainis

Gabalėlis dangaus žydrynės suspindo VGTU Antano Gustaičio aviacijos instituto pastato antrajame aukšte, kurio du langai nuo šiol papuošti naujais spalvotais vitražais. Jų autorė - dailininkė vitražistė Edita Utarienė.

Tai ne pirmieji šios dailininkės meno kūriniai universitete. VGTU Centrinių rūmų vestibiulyje galima pamatyti įspūdingą vitražą, kuris jau spėjo tapti savotiška Gedimino universiteto vizitine kortele. Šio vitražo nuotrauka papuoštas ir žurnalo “Gedimino universitetas” viršelis, ne kartą matėme šį meno kūrinį ir “Inžinerijos” laikraščio puslapiuose. Be meno kūrinių, senų ir naujai užgimstančių tradicijų, simbolių, skurdesnis būtų universiteto gyvenimas.

Nors A. Gustaičio aviacijos instituto direktorius prof. habil. dr. Jonas Stankūnas ir tvirtino, jog naujųjų vitražų pristatymo iškilmės ir nėra sietinos su jokia svarbia instituto gyvenimo data, bet VGTU rektorius prof. habil. dr. Edmundas Kazimieras Zavadskas paprieštaravo: taip jau sutapo, kad šiandien paties direktoriaus J. Stankūno gimimo diena.

Norint galima rasti reikšmingų istorinių sąsajų. Šiais metais minime pirmojo Lietuvos aviakonstruktoriaus, karo lakūno Jurgio Dobkevičiaus šimto metų nuo gimimo sukaktį, 400 metų sukanka, kai gimė inžinierius, artilerijos specialistas Kazimieras Simonavičius (Semenavičius), Europoje pagarsėjęs išleidus jo knygą “Didysis artilerijos menas”, kurios pirmoji dalis buvo išleista lygiai prieš 350 metų Amsterdame. Veikalo trečioje dalyje “Apie raketas” iškelta (pirmą kartą!) daugiapakopės raketos idėja, pateikti trijų pakopų raketos brėžiniai, pagaliau keliama ir raketinės artilerijos idėja.

Jeigu J. Dobkevičiaus šimtmečiui skirtasis renginys, kurį surengė A. Gustaičio institutas su kitais rengėjais, jau įvyko ir apie tai skaitytojas gali skaityti taip pat šiame mūsų laikraščio numeryje, tai į Kazimierui Simonavičiui skirtą minėjimą ir konferenciją dar galima pakviesti: įvyks Lietuvos MA salėje balandžio 21 d. (11 val).