j1.gif - 2682 Bytes

Jaunimo antisovietinio pasipriešinimo istorija

Stanislovas Buchaveckas

"Lietuvos jaunimo pasipriešinimas sovietiniam režimui ir jo slopinimas" – šitaip vadinasi istoriko Juozapo Romualdo Bagušausko parašyta knyga, kurią išleido Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Šis 448 puslapių leidinys – J. R. Bagušausko pastarųjų dešimties metų kruopštaus darbo rezultatas. Ilgu pavadinimu apibūdintą temą autorius nagrinėja dviem aspektais – atskleisdamas pasipriešinimo ir jo slopinimo motyvus.

Didžiausias dėmesys skiriamas pasakojimui, kaip kūrėsi jaunimo antisovietinio pasipriešinimo organizacijos ir brendo už Lietuvos laisvę kovojusių jaunų patriotų idėjos, ir jų veiklai analizuoti. Išryškinamos sovietinei okupacijai bei bolševikinei ideologijai nenusilenkusios asmenybės ir jų įtaka Lietuvos atgimimui 9 dešimtmečio pabaigoje. Tarp jų buvo ir Romas Kalanta, ir Valentinas Ardžiūnas, ir Viktoras Petkus, ir Audrius Ažubalis, ir Antanas Terleckas, ir Albinas Vaičiūnas, ir Gintautas Iešmantas bei kiti, nors mokslinėje knygoje, pagrįstoje archyviniais šaltiniais, pateikti visų antisovietiniame pogrindyje įvairiomis formomis aktyviai veikusių jaunuolių neįmanoma.

1956 m. per Vėlines Kaune ir Vilniuje politinėmis antisovietinėmis demonstracijomis tapusio Lietuvos patriarchų pagerbimas, Vilniaus miesto 16-osios

   vidurinės mokyklos jaunuolių nelegalios veiklos ar 1951 m. išleisto Lietuvos jaunimo Vyčių sąjungos laikraštyje "Laisvės keliu" išspausdinto kreipimosi ištakos – tarp 1940-1941 m. įvykių. Tad būtent pirmajai okupacijai, Lietuvos sovietizavimui 1940-1941 m. ir jaunimo priešinimosi tradicijų formavimuisi skiriamas nedidelis knygos skyrius.

Skyriuje "Lietuvos jaunimo pasipriešinimo režimui slopinimas 1944-1990 m." J. R. Bagušauskas nagrinėja KGB pareigūnų naudotus jaunuolių represijos ir teroro būdus, vertina socialinę ir dvasinę prievartą, jos padarinius Lietuvai ir lietuviams.

Naujasis leidinys svarbus tiek moksliniu požiūriu, nes analizuojami ir apibendrinami dar mažai tyrinėti Lietuvos istorijos reiškiniai, tiek kraštotyriniu atžvilgiu. O kraštotyrininkams įvairiose vietovėse pasinaudoti J. R. Bagušausko knyga padės taip pat geografinė rodyklė, kurioje atsispindi ir mokyklos, minimų asmenų abėcėlinis vardynas, viršelio įklijose pateikiama susikūrusių jaunimo organizacijų kartografinė schema. Šešių dešimtmečių įvykių problematiką parodo ir įvairios iliustracijos. Tad knyga bus naudinga įvairaus amžiaus skaitytojui, turėtų sudominti ir nemažai jaunimo, paskatinti rinkti ir užrašyti atsiminimus.