j1.gif - 2682 Bytes

“Tepakelia jie jaunąją kartą reikšmingiems darbams”

Dr. Birutė Railienė

"Vagos" leidykla skaitytojams pateikia muzikologo, profesoriaus, habilituoto daktaro, Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio darbų bibliografinę rodyklę* . Knygoje užregistruoti darbai, 1956-1996 metais paskelbti Lietuvos ir užsienio spaudoje, atskiri leidiniai. Į sąrašą neįtrauktos publikacijos politikos bei socialiniais klausimais, neatsispindi prof. V. Landsbergio politinė veikla.

Prieš keturis dešimtmečius pasirodė publikacija apie didžiojo kompozitoriaus M. K. Čiurlionio jubiliejų. Jos autorius - tuo metu Vilniaus M. K. Čiurlionio meno mokyklos mokytojas Vytautas Landsbergis. Iki 1996 metų lietuvių menotyrininko, profesoriaus, habilituoto daktaro V. Landsbergio plunksnai priklauso daugiau kaip 700 darbų apie kompozitorių, dailininkų kūrybos, muzikos istorijos, pedagogikos, kitus lietuvių kultūros teorijos ir praktikos dalykus.

V. Landsbergio čiurlioniana, prasidėjusi pirmuoju straipsniu, ilgainiui virto aštuoniomis monografijomis (keliomis kalbomis), beveik dviem šimtais didesnių ir mažesnių straipsnių, sudaryti ir parengti spaudai šeši jo muzikos kūrinių leidiniai. M. K. Čiurlionio kūrybos tyrinėjimą vainikuoja monografija "M. K. Čiurlionis. Time and Content", išleista anglų kalba. Šis darbas 1994 m. buvo apgintas kaip habilituoto daktaro disertacija. Bibliografinėje rodyklėje M. K. Čiurlionio pavardė - 176 įrašuose.

Lietuvių muzikos klasiko, religinės muzikos puoselėtojo Č. Sasnausko kūrybos tyrinėjimus atspindi parengta jo darbų bibliografinė rodyklė su straipsnių turinio komentarais (1978) ir knyga "Česlovo Sasnausko gyvenimas ir darbai" (1980).

Rodyklėje rasime daug įrašų ir apie lietuvių kultūros šviesuolius Vincą Kudirką, Vydūną, Stanislovą Moniušką, Miką Petrauską, Šimkų, Juozą Gruodį, Balį Dvarioną. V. Landsbergis taip pat yra rašęs apie Lenkijos lietuvį dailininką Kazį Švainauską, apie Druskininkuose gimusį, JAV gyvenusį skulptorių Žaką Lipšicą, apie Petrą Kalpoką Miunchene, Fluxus judėjimo lyderį Jurgį Mačiūną.

V. Landsbergio publicistiniai darbai apima daugelį meninio gyvenimo sričių, gvildentos svarbios kultūros problemos. Pagyvindamas savo publicistiką ironiška gaidele, pats autorius taip yra pataręs: "Mūsų kūryboje ir kritikoje labai daug pilko rimtumo, nerangaus solidumo. Reikia tą įveikti visose grandyse. Ugdykime humoro jausmą"1 .

V. Landsbergio menotyros darbai, kaip įžanginiame straipsnyje apibendrino autorė, "patikimas naujosios lietuvių kultūrologijos fundamentas, (…) savo menotyroje mokslininkas peržengia iki tol dominavusias praktinės-empirinės meno kūrinio interpretacijos koncepcijos ribas, išeina iš formaliosios analizės bei įprasto aprašinėjimo zonos. Anapus muzikologijos, dailėtyros, literatūrologijos reiškinių jis įžvelgia jų pirmaprades reikšmes ir prasmes, skverbiasi aukštyn į idealių vaizdinių pasaulį - tikrąją meno kūrinio būtį".

Bibliografinėje rodyklėje profesoriaus kūryba (747 įrašai, 52 nenumeruoti) suskirstyta į skyrius: "Knygos ir straipsniai", "Redaktorius, sudarytojas, vertėjas, atlikėjas", "Magnetofoniniai įrašai Lietuvos valstybiniame radijo ir televizijos komitete (kartoteka)", "Disertantų mokslinis vadovas", skyriuje "Literatūra apie Vytautą Landsbergį" yra 287 publikacijos iš Lietuvos ir užsienio spaudos.

   Kaip pratarmėje mini pačios sudarytojos, bibliografija sudaryta remiantis Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos katalogais, kartotekomis, einamosios bibliografijos leidiniu "Bibliografijos žinios" (iki 1991 m. vadintu "Spaudos metraščiu"), Literatūros ir meno archyvo fondais, Lietuvos kompozitorių sąjungos archyvu, asmeniniu prof. V. Landsbergio archyvu.

Rengti bibliografinę rodyklę, kuomet bet kada gali pasikonsultuoti su pačiu autoriumi, pasinaudoti jo asmeniniu archyvu, yra tikras malonumas bibliografui. Tačiau nereikėtų pamiršti ir skaitytojų, kuriems ir skiriamos bibliografinės rodyklės. Būtent jų patogumui bibliografai tiek daug diskutuoja dėl aprašo taisyklių, į lietuvių kalbą verčiami tarptautinio aprašo standartai (ISBD), įsteigtas Technikos komitetas prie Lietuvos standartų departamento.

Nusistovėjusių taisyklių paisymas atveria kitakalbiams skaitytojams galimybes pasinaudoti bibliografiniais įrašais. Šiuo atveju sudarytojų paaiškinimas, jog toliau vietoje "Geresnės muzikos troškimas" bus rašoma GMT (įrašas 2), vietoje "Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija" - MLTE (įrašas Nr. 69), vietoje "Mała encyklopedia muzyki" - MEM (įrašas 359) ištirpsta bibliografinėje medžiagoje, ir tik atsitiktinai gali būti skaitytojų aptiktas. Santrumpa LTE taip lieka neiššifruota. Pateikiant minėtąsias santrumpas tekste, nenurodomi knygos leidimo metai.

Tikslinga būtų pratęsti įrašų numeraciją ir po 747, skyriuose "Magnetofoniniai įrašai Lietuvos valstybiniame radijo ir televizijos komitete (kartoteka)" ir "Disertantų mokslinis vadovas", juk pratarmėje minima, kad ši medžiaga įtraukta į rodyklę.

Knygos informatyvumą turėjusios padidinti "Slapyvardžių rodyklė", "Darbų, išleistų atskirais leidiniais, rodyklė" ir "Asmenvardžių rodyklė" gali suklaidinti skaitytoją. Slapyvardžiai, kurie pateikti atskiru sąrašu, ne visi pakartojami asmenvardžių rodyklėje, todėl tik akylai pervertę rodyklę sužinosime, kuriuos straipsnius V. Landsbergis pasirašė kaip "la", "V.L." ar "Senyvas". Asmenvardžių rodyklė sudaryta pagal tekstinio leidinio sudarymo metodus - prie asmenvardžių nurodomas puslapio numeris. Bibliografinėje rodyklėje turėtų būti nurodytas įrašo numeris. Keletas knygelių taip ir nepateko į "Darbų, išleistų atskirais leidiniais, rodyklę" (įrašai 50-51). Gaila, kad knyga "Geresnės muzikos troškimas", kurioje sudarytojos duoda tiek daug nuorodų, taip ir nepateko į 1990 metų publikacijų sąrašą.

Laikas smarkiai lenkia išleistos bibliografinės rodyklės chronologinius rėmus. Nors "bibliografinė paieška ir įrašų identifikavimas - sunkus mokslo tiriamasis darbas", - kaip teigiama pratarmėje, sudarytojos teneatsisako noro darbą tęsti ir tobulinti - juk asmenybė geriausiai atskleidžiama tik surinkus visą kūrybinį palikimą į vieną leidinį. "Savo knygose, studijose, straipsniuose, mažojoje menotyros dokumentikoje Landsbergis pateikė daug iki tol nežinomų praeities kultūrinio gyvenimo faktų, juos įvertino, įkvėpė naujos gyvybės - tepakelia jie jaunąją kartą reikšmingiems darbams" - šiais žodžiais įžanginiame straipsnyje pristato bibliografinę rodyklę doc. dr. Dana Palionytė.


 * Rec. kn. Vytautas Landsbergis. Kultūros darbai : Bibliografija,
1956-1996 / Sudarė : L. Jasiukevičiūtė, O. Voverienė; [įžanginį]
straipsnį parašė D. Palionytė. - Vilnius: Vaga, 1999. - 155, [2] p.

 1 Landsbergis V. Geresnės muzikos troškimas. - Vilnius, 1999, p. 165.