j1.gif - 2682 Bytes

Paminėtas garbingas jubiliejus

Dr. Aldona Vasiliauskienė

2000 m. balandžio 13 d. lituanistė leksikografė, filologijos mokslų daktarė Antanė KUČINSKAITĖ, daug nusipelniusi lietuvių kalbos mokslui, peržengė 85-erių metų slenkstį.

Garbingo jubiliejaus proga dr. A. Kučinskaitės gyvenimo ir veiklos svarbiausi momentai buvo apžvelgti laikraščių straipsniuose (“XXI amžius”, “Voruta”, “Valstiečių laikraštis”), žurnale “Žemės druska”. Žinoma istorikė prof. Aldona Gaigalaitė monografijoje “Mūsų karo meto mokytojai” (ji greitai turėtų pasirodyti) savo buvusiai Linkuvos vidurinės mokyklos mokytojai Antanei Kučinskaitei skyrė platų straipsnį (220-238 ir 375-382 p.).

Ne tik jubiliejaus, bet ir kitomis dienomis per radijo laidas dažniau negu įprastai girdėjome raiškų dr. A. Kučinskaitės balsą, loginę mintį, preciziškai parinktus kalbos pavyzdžius. Juk dar daugelis gerai prisimena nuo 1972 m. per televiziją transliuotas tiesiogines dr. A. Kučinskaitės “Kalbos valandėlės” laidas. Vėliau šias valandėles kas antrą savaitę ji rengė kartu su Aldonu Pupkiu. Jos buvo transliuojamos ir radijo klausytojams.

Lietuvių katalikų mokslo akademija, kurioje nuo pat jos atkūrimo Lietuvoje ištakų 1989 m. darbuojasi žymi kalbininkė dr. A. Kučinskaitė (iš pradžių dirbusi LKMA Centro valdyboje archyvare, o nuo 1992 m. - moksline sekretore), balandžio 15 d. iškilmingai pagerbė jubiliatę. Iškilmės pradėtos kaip paprastai minint ir kitus LKMA narius - šv. Mišiomis Šv. Kazimiero koplyčioje, Arkikatedroje, kurias aukojo LKMA pirmininkas vyskupas Jonas Boruta SJ. Po šv. Mišių Katalikų akademijos salėje (Jakšto g. 9, Vilnius) dr. vysk. J. Boruta SJ kalbėjo apie jubiliatę, paskelbė, kad jai suteikiamas LKMA garbės nario vardas. Su balsavimo rezultatais supažindino LKMA Centro valdybos vicepirmininkas prof. Antanas Tyla. Dr. A. Kučinskaitė – pirmoji moteris, kuriai suteiktas toks vardas. Per visą LKMA veiklos istoriją (nuo jos įsikūrimo 1922 m.) toks vardas buvo suteiktas 6 asmenims: vienam - tarpukario Lietuvoje ir penkiems – išeivijoje (LKMA išeivijoje buvo atkurta 1956 m.). Dr. A. Kučinskaitė šį vardą gavo trečiuoju LKMA veiklos laikotarpiu – atkūrus LKMA Lietuvoje (1990 m., o 1992 m. į Lietuvą iš Romos buvo perkelta ir Akademijos Centro valdyba). Dr. A. Kučinskaitei perskaičius pranešimą “Didžiojo lietuvių kalbos žodyno bruožai nuo 1945 m.”, atsakius į susirinkusiųjų klausimus, prasidėjo sveikinimai. Sveikino LKMA nariai, žurnalų redaktoriai, buvę ir dabartiniai bendradarbiai, parapijiečiai, visuomenės veikėjai, net pirmieji jos mokiniai Šiauliuose, Linkuvoje, bičiuliai. Prof. A. Gaigalaitė savo buvusiai mokytojai įteikė minėtos knygos “Mūsų karo meto mokytojai” maketą. Renginio dalyvius maloniai nustebino iš Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Dialektologijos centro atvykusi doc. dr. Janina Švambrytė, įteikdama programą – kvietimą į tarptautinį seminarą Šiauliuose, skirtą dr. Antanės Kučinskaitės 85-mečiui, kuris vyko balandžio 28 d. Deja, jubiliatė dėl įvairių priežasčių jame negalėjo dalyvauti. Tačiau ne viename pranešime buvo minimi dr. Antanės Kučinskaitės nuopelnai – juk ji pirmoji iš Lietuvių kalbos instituto leksikografų 1959 m. apgynė filologijos mokslų disertaciją. Jubiliatei buvo skirtas ir pagrindinis pranešimas. Pranešimai buvo išspausdinti atskiru leidiniu ir išdalyti seminaro dalyviams.

Lietuvoje gerai žinomas Ukrainos mokslininkas prof. Anatolijus Nepokupnas, minėtame tarptautiniame seminare vadovavęs vienai iš 5 sekcijų, prieš išvykdamas į Kijevą, užsuko į Vilnių ir nutarė aplankyti bei pasveikinti su gražiu jubiliejumi jau daugelį metų pažįstamą dr. Antanę Kučinskaitę. Džiaugėsi, kad Šiaulių universitetas ėmėsi iniciatyvos organizuoti seminarą, pasakojo apie svarbius pranešimus. Du žinomi kalbininkai turėjo apie ką pasišnekėti