j1.gif - 2682 Bytes

Pasisavinai svetimą kūrinį – rizikuoji netekti laisvės

Antanas Petrauskas,
socialinių mokslų daktaras


Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme įvardyti kūriniai, laikomi autorių teisių objektais, apibrėžtos autorių turtinės teisės, patirtų nuostolių ir materialinės bei moralinės žalos atlyginimas ir pan. Be šiame įstatyme numatytų sankcijų autorių teisių ir gretutinių teisių pažeidėjams nuo šių metų gegužės 10 d. įsigalioję Baudžiamojo kodekso atskirų straipsnių pakeitimai ir papildymai už autoriaus teisių pažeidimus numato kur kas griežtesnę atsakomybę. Nuo nurodytos datos autoriaus teisių pažeidimai kvalifikuojami pagal keturis Baudžiamojo kodekso straipsnius, o iki minėtos datos buvo tik vienas toks straipsnis – Autorystės teisės pasisavinimas (142 str.). Pakeistoje šio straipsnio redakcijoje už svetimo literatūros, mokslo ar meno kūrinio (įskaitant kompiuterių programas ir duomenų bazes) arba jo dalies ar išradimo išleidimą arba viešą paskelbimą savo vardu numatytas laisvės atėmimas iki dvejų metų arba bauda. Literatūros, mokslo ar meno kūrinio (įskaitant kompiuterių programas ir duomenų bazes) arba išradimo autoriaus privertimas pripažinti kitą asmenį bendraautoriumi ar autoriaus teisių perėmėju arba atsisakyti autorystės teisių pasinaudojant tarnybos padėtimi arba grasinant autoriui ar jo artimiesiems smurtu, turto sunaikinimu ar sužalojimu arba kompromituojančių žinių paskelbimu, baudžiamas laisvės atėmimu iki trejų metų arba bauda. Vis labiau plintantis neteisėtas autorinių kūrinių atgaminimas, jų kopijų importavimas ir eksportavimas, informacijos apie autorių teisių valdymą sunaikinimas bei autorių teisių apsaugos priemonių panaikinimas vertė įstatymų leidėjus ieškoti priemonių tokiai veiklai užkirsti kelią. Trys tokią veiklą draudžiantys saugikliai ir buvo įteisinti Baudžiamajame kodekse.

Nuo šiol už literatūros ar meno kūrinio (įskaitant kompiuterių programas ir duomenų bazes), audiovizualinio kūrinio ar fonogramos neteisėtą atgaminimą, neteisėtų kopijų importavimą, eksploatavimą, platinimą, gabenimą ar laikymą komerciniais tikslais, jeigu atgaminamų, importuojamų, eksploatuojamų, platinamų, gabenamų ar laikomų neteisėtų kopijų bendra vertė, apskaičiuota pagal teisėtų kopijų mažmenines kainas, yra ne mažesnė kaip 100 minimalių gyvenimo lygių suma (dabar 12,5 tūkst. Lt), arba už tokią pačią veiklą, padarytą grupės iš anksto susitarusių asmenų, bus baudžiama laisvės atėmimu iki dvejų metų arba bauda (1421 str.).

Laisvės atėmimas iki vienerių metų arba bauda numatyta ir už informacijos apie autorių teisių ar gretutinių teisių valdymą, identifikuojančios kūrinį, kūrinio autorių, kitą autorių teisių subjektą arba atlikėją, kūrinio atlikimą, fonogramą, fonogramos gamintoją, kitą gretutinių teisių subjektą, taip pat informacijos apie kūrinio, atlikimo ar fonogramos naudojimo sąlygas ir tvarką, įskaitant visus skaičius ar kodus, perteikiančių tokią informaciją, kuri pažymėta kūrinio, atlikimo įrašo ar fonogramos egzemplioriuose arba pateikiama jų viešo paskelbimo metu, sunaikinimą arba pakeitimą komerciniais tikslais, be autorių teisių ar gretutinių teisių subjektų leidimo (1422 str.).

Už neteisėtą bet kokį techninių apsaugos priemonių, kurias autorių teisių ar gretutinių teisių subjektai naudoja savo teisėms įgyvendinti arba apsaugoti, pašalinimą bei prietaisų (dekoderių, dekodavimo kortelių ir kitų prietaisų), leidžiančių pašalinti tas technines apsaugos priemones, gabenimą ar platinimą komerciniais tikslais numatytas laisvės atėmimas iki dvejų metų arba bauda.

Reikia manyti, jog šios priemonės sumažins sumaniusių pasisavinti svetimą autorinį kūrinį ar siekiančių iš to turėti asmeninės naudos apetitą.