j1.gif - 2682 Bytes

Mokslininkui, visuomenės veikėjui prof. Mindaugui Strukčinskui - 75

Akad. Veronika Vasiliauskienė

Lietuvos mokslų akademijos nariui korespondentui prof. habil. dr. Mindaugui Strukčinskui 2000 m. birželio 25 d. sukanka septyniasdešimt penkeri metai. Profesorius nuėjo sudėtingą ir labai turiningą gyvenimo kelią. Vienas ir su bendraautoriais paskelbė per 400 įvairių publikacijų, iš jų 13 knygų fitopatologijos, mikologijos, augalų apsaugos nuo ligų bei kitais klausimais. Prof. M. Strukčinską bei jo darbus žino ir pažįsta ne tik biologai, bet ir žemės ūkio srities mokslininkai, agronomai.

Nuo pat vaikystės profesorius buvo artimai susijęs su žeme, nes gimė Joniškio r. Pavirčiuvės kaime, pavyzdingai tvarkomame ūkyje, kurį šeima 1944 m. turėjo palikti. Tėvai ir brolis buvo ištremti į Irkutsko sritį.

Giminaičių remiamas studijavo Lietuvos žemės ūkio akademijoje, kur ir pradėjo domėtis mokslo tiriamuoju darbu. Pirmąją gamybinę praktiką atlikdamas Lietuvos valstybinėje selekcijos stotyje, Dotnuvoje, giliau susipažino su fitopatologija, augalų apsaugos nuo ligų ir kenkėjų mokslo tiriamuoju darbu.

1950 m. baigė Lietuvos žemės ūkio akademijos Agronomijos fakultetą ir įsidarbino Lietuvos valstybinėje selekcijos stotyje, kur, pradėjęs mokslininko veiklą, visą savo gyvenimą analizavo biologijos bei augalų apsaugos nuo ligų problemas. Šiandien jis yra vienas žymiausių fitopatologijos specialistų Baltijos šalyse.

1955 m. apgina daktaro, o 1976 m. -habil. dr. disertacijas, 1978 m. jam suteiktas profesoriaus vardas.

Nuo 1956 m. dirba Lietuvos žemdirbystės instituto Augalų apsaugos laboratorijoje vyr. moksliniu bendradarbiu ir kartu skaito fitopatologijos kursą Lietuvos žemės ūkio akademijoje, 1960 m. konkurso būdu išrenkamas Lietuvos MA Botanikos instituto vyresn. m. bendradarbiu, vėliau - Fitopatologijos sektoriaus bei laboratorijos vadovu. Čia jis pradeda domėtis ankštinių augalų ligomis.

M. Strukčinskas organizavo ankštinių augalų tyrimų mokyklą ir išaiškino daug naujų Lietuvoje iki tol neatrastų ligų sukėlėjų. Jo duomenimis, apie 120 ankštinių augalų rūšių Lietuvoje nukenčia nuo 150 mikromicetų rūšių, tarp jų - 50 naujos šalyje. Be to, jis apibendrino ir paskelbė įdomius duomenis apie ankštinių augalų ligų sukėlėjus Pabaltijyje.

Nemažas profesoriaus indėlis tiriant žemės ūkio augalų ligas, dobilų vėžį ir kai kurių kitų augalų ligų sukėlėjų biologines savybes. Šių tyrimų rezultatais naudojasi augalų selekcininkai.

Mokslininkas taip pat tyrė ir išaiškino Lietuvoje naujas introdukuojamų vaiskrūmių ligas.

Svarbūs darbai atlikti profesoriaus vadovaujamoje Botanikos instituto Fitopatogeninių mikroorganizmų laboratorijoje. M. Strukčinsko iniciatyva čia disertacijoms ginti organizuota Mokslinė taryba, kuriai vadovaujant apie 70 mokslininkų suteiktas daktaro laipsnis.

M. Strukčinskui vadovaujant apginta 17 daktaro disertacijų, kuriose apibendrinti ne tik grybinių ir bakterinių, bet ir virusinių bei mikoplazminių ligų sukėlėjų tyrimų rezultatai. Ypač svarbūs profesoriaus nuopelnai rengiant fitovirusologijos specialistus.

Visas profesoriaus gyvenimas ir mokslinė veikla glaudžiai susijusi ir su agrariniais mokslais bei žemės ūkio gamyba. Jo mokslo darbai svarbūs ir praktiškai sprendžiant augalų apsaugos nuo ligų klausimus šalyje. Profesorius - ilgametis Lietuvos žemdirbystės instituto tarybos narys, Botanikos instituto, Lietuvos žemės ūkio universiteto, Lietuvos žemdirbystės bei Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutų doktorantūros studijų komitetų narys.

Prof. M. Strukčinsko interesai platūs. Be mokslinės veiklos, jis dirba įvairų visuomeninį darbą, ypač mokslotyroje ir leidyboje. Svarūs profesoriaus nuopelnai leidžiant iškilių tarpukario Lietuvos bei kitų mokslininkų, visuomenės veikėjų atminimus apie jų mokslinę ir visuomeninę veiklą, tarp jų - ir dėdės akademiko Petro Šalčiaus rašytinis palikimas.

Reikšminga M. Strukčinsko veikla Lietuvos mokslų akademijoje, ypač įkūrus Žemės ūkio ir miškų mokslų skyrių. Profesorius savo gyvenimiška patirtimi ir nuoširdumu daug prisidėjo formuojant skyriaus darbų kryptį, atlieka svarbiausias ekspertizes, aktyviai dalyvauja Agronomijos sekcijos veikloje.

Su žmona Aldona užaugino dukrą Jurgitą, kuri taip pat yra biologė. Sulaukė dviejų dukraičių.

Prof. M. Strukčinskas yra ne tik žymus mokslininkas, visuomenės veikėjas, bet nepaprastai darbštus, didelės erudicijos bei vidinės kultūros, nuoširdus ir geras žmogus.