j1.gif - 2682 Bytes

Apmąstymai apie pasirinktą kelią

Knyga, skirta VGTU dešimtmečiui

Dr. Vidmantė Lujanienė, VGTU

Skaitytojas sulaukė dar vienos Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektoriaus prof. habil. dr. Edmundo Kazimiero ZAVADSKO knygos "Pasirinkome teisingą kelią". Autorius ją skiria Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir VGTU dešimties metų sukakčių proga universiteto bendruomenei, parodžiusiai savo brandą kuriant Gedimino technikos universitetą.

Įžangos žodį parašė VGTU tarybos pirmininkas prof. habil. dr. Leonas Saulis. Žodį apie rektorių prof. E. K. Zavadską ir jo knygą prof. habil. dr. Romualdas Ginevičius pavadino “Ilgas, sunkus, bet garbingas kelias…”.

LMA narys korespondentas, Ukrainos technologinės kibernetikos akademijos užsienio narys, 1996 metų Lietuvos valstybinės mokslo premijos laureatas, Rusijos architektūros ir statybos akademijos užsienio narys bei Europos menų, mokslo ir profesijų akademijos garbės narys, Tarptautinės informacijos akademijos tikrasis narys prof. habil. dr. Edmundas Kazimieras Zavadskas gana prasmingai pavadintoje knygoje “Pasirinkome teisingą kelią” pateikė visas šiandienos ir vakarykštės dienos aktualijas, VGTU Tarybos ir Rektorato pastangas įveikiant sunkumus.

Knygą sudaro trys dalys. Pirmoji - “Kelias”. Čia spausdinami rašiniai apie VGTU kelią, universiteto Tarybos, Rektorato sprendimus, kurie leido per kasdienę veiklą įtvirtinti universiteto statusą. Skelbiami autoriaus straipsniai apie VGTU kūrimąsi nuo pirmųjų dienų, mokslinės, pedagoginės veiklos pagrindinį tikslą – daryti tai, kas reikalinga Lietuvai: lanksčiai pertvarkyti studijų programas, studijų procesą, kad neišsiskirtume iš Europos universitetų. Šitai skatino pertvarkyti aukštosios mokyklos struktūrą, įkurti naujus Aplinkos inžinerijos, Transporto inžinerijos, Verslo vadybos, Fundamentinių mokslų fakultetus ir fakulteto teisėmis A.Gustaičio aviacijos institutą. Dabar universitetas rengia technikos, gamtos, tiksliųjų, socialinių ir humanitarinių mokslų 109 studijų programų bakalaurus, inžinierius, magistrus, keturiolikos mokslo krypčių daktarus. Visi fakultetai turi habilitacijos teisę. Čia dirbantieji yra aukštos mokslinės kvalifikacijos, o tai teigiamai atsiliepia ir rengiant specialistus, perteikiant jiems kvalifikaciją.

Spausdinami rašiniai išryškina autoriaus veiklą kuriant modernų europietišką universitetą. Rektorius vadovaujasi Sokrato išmintimi: ”Būk patenkintas tuo, kas yra, tačiau siek to, kas geriausia”.

“Nelygumai” – tai antroji pristatomos knygos dalis, kurioje autorius diskutuoja, kokią naudą ar net žalą davė mokslui, studijoms įvairūs Vyriausybės priimti nutarimai aukštojo mokslo klausimais. VGTU tarybos, rektorato pastangos išsaugoti universitetų autonomiją atsispindi knygos trečiojoje dalyje “Veiksmai”. Spausdinami VGTU Tarybos (6), Lietuvos rektorių konferencijos (11) ir Lietuvos studentų sąjungos (2) kreipimaisi, pareiškimai, skirti valdžios institucijoms. Juose išsakyti konkretūs paaiškinimai, pasiūlymai dėl susidariusios finansinės situacijos ir kaip ją reikėtų spręsti.

Užverčiame paskutinį knygos puslapį įsitikinę, kad Lietuvai būtina turėti gerą mokslinį intelektualų potencialą. Tik jis palengvins integraciją į Europos ekonomines, karines ir teisines struktūras bei sėkmingą veiklą laisvosios rinkos sąlygomis. Rektoriaus, tarybos ir bendruomenės pasirinkto kelio teisingumą patvirtina vis didėjantis stojančiųjų į Vilniaus Gedimino technikos universitetą konkursas.