j1.gif - 2682 Bytes

Knyga apie Anykščius

Roma Mokolaitė

Kultūros ministerijos Baltojoje salėje vyko knygos “Anykščiai XX amžiuje” pristatymas. Jį organizavo Pasaulio anykštėnų bendrija. “Atsisveikindami su praėjusiu XX amžiumi, paliekame jį kaip savo namus, kuriuose gimėme, užaugome, išmokome dirbti, suvokti atsakomybę už save, už kitus, už Tėvynę. Daugeliui tokie namai buvo Anykščiai ir Anykščių kraštas”, - pristatydamas leidinį, sakė šios bendrijos pirmininkas prof. A. Tyla.

Knygą “Anykščiai XX amžiuje” Pasaulio anykštėnų bendrija sumanė išleisti prieš ketverius metus. Kaip tik pavyko ją parengti prieš netrukus būsiantį Anykščių miesto 460-mečio jubiliejų. Knygą rašė per 20 autorių, žinomi Lietuvos mokslininkai, istorikai. Renginyje buvo trumpai apžvelgta Anykščių, kaip sakė kalbėtojai, - poetų ir rašytojų sostinės, istorija, kalbėta, kad Vilnius ir Anykščiai - vienodai svarbūs, nes abu buvę Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio miestai.

Naujos knygos reikšmę anykštėnams ir visų indėlį ją rengiant apibūdino Anykščių vicemeras Donatas Krištaponis. Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio–Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas prisiminė, kaip sekėsi prikalbinti tiek daug žymių žmonių prisidėti rengiant knygą apie Anykščius ir šį kraštą, apie anykštėnų gyvenimą per 100 metų ir miestą, nupasakojo įvykių, susijusių su miestu ir jo žmonėmis.

Kaip sekėsi rengti atskirus knygos skyrius, pasakojo istorikai Eugenijus Grunskis, rašęs apie tremties laikotarpio istoriją, Tomas Baranauskas knygoje aptaręs Sąjūdžio kūrimosi ir veiklos istoriją, Anykščių krašto kraštotyrininkas Gintaras Vaičiūnas - apie partizaninį judėjimą.

Kultūros ministras Arūnas Bėkšta leidinį taip pat aukštai vertino, dėkojo jį rengusiems, taip pat už paramą Pasaulio Anykščių bendruomenei, Anykščių savivaldybei, Anykščių kultūros institucijoms, kultūrininkei ir kraštotyrininkei dr. Irenai Seliukaitei. Anykštėnai į renginį Kultūros ministerijoje pasikvietė ir Anykščių rajono Debeikių etnografinį ansamblį “Valaukis” (vadovė Violeta Juciuvienė). Be kitų atliktų kūrinių, moterys sugiedojo ištrauką iš Antano Baranausko “Anykščių šilelio”, kurią anykštėnus giedoti mokė pats Antanas Baranauskas. Į šią popietę buvo pakviesta nemažai anykštėnų, gyvenančių Vilniuje. Kaip atminimo dovana, knyga “Anykščiai XX amžiuje” buvo įteikta grupei Anykščių kraštui nusipelniusių žmonių, iš jų - prof. Antanui Tylai, dr. Irenai Seliukaitei, poetui Rimantui Vanagui, kultūros ministrui Arūnui Bėkštai, knygos leidėjui Petrui Kalibatui, Anykščių miesto bibliotekai, Debeikių etnografiniam ansambliui, Anykščių savivaldybei, knygos redaktorėms. Neseniai kadenciją baigęs Anykščių meras Saulius Nefas publiką supažindino su ketinamo pastatyti Anykščiuose paminklo “Laisvė” projektu (paminklo aut. skulpt. Vladas Vildžiūnas), viešai dėkodamas paminklo statybai aukojusiems žmonėms, padovanojo jo spalvotus vaizdelius.