j1.gif - 2682 Bytes

SIMPOZIUMO DISKUSIJŲ TĄSA

Kodėl Vokietijos vyriausybė nusprendė uždaryti atomines jėgaines?

Dr. Vita Rastenienė,
Geologijos instituto vyresnioji mokslinė bendradarbė


Pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumo diskusijų metu buvo ne kartą paminėtas Vokietijos Federatyvinės Respublikos vyriausybės sprendimas – uždaryti visas atomines elektrines. Didžiosios energetikos atstovai padarė išvadą, kad tai “žaliųjų” vyriausybės nutarimas. Taip, šiuo metu Vokietijos vyriausybėje dauguma tenka žaliesiems, bet ne tai sąlygojo šio nutarimo atsiradimą.

Vokietijos Reichstago pastatas buvo pradėtas rekonstruoti dar esant krikščionių-demokratų vyriausybei ir pasirinkta moderni ekologiška energijos tiekimo sistema.

Sistemos centre esantis 1 600 kW galios elektros generatorius, maitinamas rapsų aliejumi ir tiekiantis vartotojui elektros energiją ir šilumą.

Veikia individuali šilumos tiekimo ir oro kondicionavimo sistema, naudodama geoterminę energiją ir taikydama šilumos pertekliaus akumuliavimą į požeminius vandeningus horizontus. Naudojant šį modernų modelį yra patenkinama 82% elektros energijos poreikių ir net 90% šildymo. Žiemos metu sukauptas šaltis patenkina 60% kondicionavimo reikmių vasarą. Taigi aplinkai palankaus biokuro deginimas kartu su geotermine energija CO2 išmetimą į aplinką sumažina 60%, palyginti su įprastiniais techniniais sprendimais. Į Simpoziume iškeltą klausimą – kaip pasiekti 12% atsinaujinančių išteklių energijos-Lietuvos ūkio strategų buvo atsakyta: “Nežinau”. Iš tikrųjų tai labai paprasta. Tereikia iš atsinaujinančių išteklių gaminamai energijai suteikti prioritetą. Dėl geoterminės energijos vartojimo paskatinimo reikia pasinaudoti kitų šalių, turinčių teisinę bazę, patirtimi ir Lietuvos geoterminės energijos naudojimo analize. Vokietijos Federatyvinėje Respublikoje yra priimtas įstatymas, pagal kurį pirmenybė teikiama iš atsinaujinančių išteklių gaminamai energijai (Act on Granting priority to Renewable Energy Sources (renewable energy Sources Act). Jį galima rasti internete: http://www.geothermie.de/act-on-granting-priority-on-rene.htm). Šiame įstatyme ne tik įpareigojama supirkti visą švarią energiją, bet ir nurodoma minimali produkcijos kaina.

Tai, kas įsisavinant geoterminius išteklius padaryta Vokietijoje, galima daryti ir Lietuvoje. Lietuvos Seimo rūmų kompleksą irgi galima aprūpinti tokia pat kaip Reichstago autonomine energijos tiekimo-akumuliavimo sistema. Tuomet lengvai būtų sukurta reikalinga teisinė bazė atsinaujinantiems ištekliams suteikiant prioritetą.

Net ir dabartinėmis sąlygomis Lietuvoje privačiame sektoriuje seklieji geoterminiai ištekliai per šilumos siurblius jau naudojami individualiems objektams šildyti. Veikia daugiau nei 50 objektų. Bendra instaliuota galia ~ 800 kW. O jei šios modernios geoterminės technologijos vartotojams būtų suteikiamos lengvatos (mažesnis elektros energijos tarifas, mažesnis PVM už šilumos siurblius, nėra žemės gelmių mokesčio atsipirkimo laikotarpiu, nėra mokesčio už vandenį, kurį naudoja šilumos siurblys, nes vanduo grąžinamas į aplinką ir t. t.). Taikant šias lengvatas, kurias dengia, sakykim, energijos taupymo fondas, nes ši technologija, imdama 70% energijos iš aplinkos, iš tikrųjų ne tik taupo energiją, bet saugo ir aplinką, mažina šiltnamio efektą, būtų galima socialinius ir visuomeninius pastatus (mokyklas, ligonines, kultūros įstaigas ir kt.), strateginius objektus apšildyti pagal geoterminių siurblių technologiją.

Greitai pradės veikti Klaipėdos parodomoji geoterminė centrinė šilumos tiekimo 20,9 MW galios jėgainė. Vienos kWh savikaina 5,17 ct.

Tai realus kelias, kuriuo eidami lengvai pasiektume energijos sunaudojimo balanse 12% atsinaujinančių išteklių. Tereikia tik nebijoti naujų išbandytų technologijų.