j1.gif - 2682 Bytes

Pagerbtas prof. Peter Nelson Campbell

ML informacija

Spalio 3 d. Lietuvos mokslų akademijos užsienio nario diplomas buvo įteiktas Londono kolegijos universiteto biochemijos profesoriui Peter Nelson Campbell. Pagal tradiciją naujasis užsienio narys perskaitė inauguracinį pranešimą “Galvijų kempininė encefalopatija (BSE) - biocheminis iššūkis”.

Prof. P. N. Campbell gimė 1921 m. Kente, Anglijoje. 1942 m. baigė Londono kolegijos universitetą, vėliau doktorantūrą, dirbo asistentu, moksliniu bendradarbiu. 1967-1975 m. buvo Lido universiteto profesorius ir Biochemijos departamento vedėjas. 1976-1987 m. Kourtauldo biochemijos instituto direktorius, o vėliau - Londono kolegijos universiteto biochemijos profesorius.

1981-1995 m. P. N. Campbell buvo žurnalo “Biotechnologija ir taikomoji biochemija” vyriausiasis redaktorius. Paskelbė per 100 mokslinių straipsnių. Anglų mokslininkas parašė knygą “Gyvulio ląstelės komponento struktūra ir funkcija”, buvo knygų “Biochemijos pagrindai medicinos studentams”, “Biochemija iliustracijose” bendraautoris, knygos “Biologija iliustracijose” redaktorius, knygų serijos “Biochemijos metodai” įkūrėjas ir redaktorius, knygos “Rizika biotechnologijoje: realybė ir vaizduotė” vienas redaktorių, knygų “Aukštojo mokslo enciklopedija”, “Biochemija ir molekulinė biologija” straipsnių autorius bei kitų knygų redaktorius. Šiuo metu yra žurnalo “Biocheminis švietimas” redkolegijos narys.

Kaip Anglijos biochemikų draugijos garbės sekretorius, P. N. Campbell inicijavo Europos biochemikų federacijos sąjungos (FEBS) atkūrimą, o 1963 m. tapo šios Sąjungos tobulinimosi kursų komiteto pirmininkas. Buvo pakviestas į Tarptautinės biochemikų sąjungos tarybą organizuoti simpoziumą. Vėliau tapo Biochemijos švietimo pirmininku ir pradėjo leisti žurnalą “Biocheminis švietimas”.

Prof. P. N. Campbell labai daug padeda Lietuvos mokslo ir studijų institucijoms nuo 1995 m. siųsdamas mokslinės literatūros ir aparatūros. Vien knygų gauta per 1500 tomų. Šios paramos vertė yra apie 100 tūkst. Lt. Ši parama siunčiama per SARS (Scientific Aparatus Recybling Scheme) programą, kurios koordinatoriumi ir yra naujasis Lietuvos MA užsienio narys prof. P. N. Campbell.