j1.gif - 2682 Bytes

“Jeigu Lietuvai gerai, tai visiems gerai”-

teigia Italijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius JE p. Mario Fugazzola, kuris maloniai sutiko atsakyti į “Mokslo Lietuvos” klausimus.


Kalbėjosi Gediminas Zemlickas



Gerbiamasis Ambasadoriau, jau ne pirmą kartą Jus matau mokslo įstaigoje, kur Lietuvos-Italijos dvišalis fondas dovanoja aparatūros ar kitokios technologinės įrangos mūsų šalies mokslo centrams. Ar tai reiškia, kad mokslui jaučiate ypatingą prielankumą?

Pagal išsilavinimą esu teisininkas, bet labai vertinu žmonių protą, o norint užsiimti mokslu protas būtinas. Paplitusi nuomonė, kad, norint studijuoti fiziką ar matematiką, reikia ne tik tinkamo pasirengimo, bet ir gerų smegenų. Kai išgirstu, jog kažkas nori užsiimti mokslu, tai galiu paklausti: taip, gerai, bet ar turi geras smegenis, tinkamas tam dalykui? Jeigu jaunas žmogus neturi gerų smegenų ir dar mokykloje įgyto gero pasirengimo, tai vargu ar jam atsivers durys į mokslą.

Ar Jus patenkino Lietuvos-Italijos dvišalio fondo veikla?

Fondą sėkmingai tvarkė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, kuri per pasirinktus remti geriausius projektus galėjo įgyvendinti specialias programas. Jas naudojant buvo siekiama daugiaplanio efekto, multiplikatorinių pasekmių. Ką tai reiškia? Tarkime, jeigu Vilniaus universitetas negaus 50 ar 100 tūkst. Lt, tai kokį nuostolį patirs? Patirs 2 mln. Lt nuostolį, kadangi negavus lėšų jam nebus naujų galimybių, kitų būdų tą savo naudą didinti. Tad ir mes siekėme, kad mūsų fondas įskeltų kibirkštį, o jau ši sukeltų reakciją. Šitai svarbu suprasti.

Manau, kad fondą tvarkęs Lietuvos užsienio reikalų viceministras Algimantas Rimkūnas ir jo vadovaujamas departamentas rado sėkmės raktus, sugebėjo protingai panaudoti fondo teikiamas galimybes.

Bet fondas baigiamas išsemti ir, kiek žinau, nustos gyvavęs. Ar tai reiškia, kad kibirkštis užges?

Vilniuje neseniai atidarytas Italijos kultūros institutas. Tai reiškia, kad Italijos biudžeto pinigais bus remiamos bendros dviejų šalių kultūros programos. Tačiau tai irgi tėra tik pradžia, ateityje pribręs laikas įgyvendinti ir kitus projektus.

Ar Italijos ambasada tokiais naujais projektais suinteresuota? O gal tai pačių lietuvių iniciatyvos reikalas?

Be abejo, mus tai labai domina, nes Lietuva yra Europos dalis, bus ir Europos Sąjungos dalis. Ką mes dar galime padaryti Lietuvai? Visi mes gyvename dideliame globaliame kaime: jeigu Lietuvai gerai, tai ir visam kaimui gerai. Todėl Italija ir suinteresuota, mūsų interesai bendri.

Ačiū už atsakymus.