Pirmas puslapis arrow Mokslo naujienų turinys arrow Mokslo naujienos arrow Grybeliuose rastas naujas antibiotikas, efektyvus prieš vaistams atsparias bakterijas
Grybeliuose rastas naujas antibiotikas, efektyvus prieš vaistams atsparias bakterijas
20-11-2005

Grybeliuose, randamuose Šiaurės Europos pušų miškuose, rastas peptidas yra veiksmingas taip pat, kaip penicilinas ir vankomicinas. Komanda Novozymes iš Danijos ir mokslininkai iš Džordžtauno universiteto medicinos centro bei David Geffen medicinos mokyklos praneša išskyrę 'plektaziną', pirmąją apsauginę medžiagą, randamą grybeliuose. Tyrimas atliktas Novozymes laboratorijose Danijose. Apsauginės medžiagos yra peptidai, labai mažos baltymų molekulės, kurias gamina daugelis gyvūnų, norėdami apsiginti nuo infekcijų. Žmonių organizme taip pat yra apsauginių medžiagų, pavyzdžiui, baltuosiuose kraujo kūneliuose ir odoje, tačiau manoma, kad plektazinas yra galingesnis ir veikia bakterijas labiau specifiškai. Beje, tiriant plektazino aktyvumą laboratorijoje ir su gyvūnais, nustatyta, kad jis labai efektyvus prieš bakterijas Streptococcus pneumoniae ir Streptococcus pyogenes, įskaitant ir padermes, kurios šiuo metu yra atsparios rinkoje esantiems antibiotikams. Šios bakterijos sukelia tokias ligas, kaip meningitas, pneumonija, streptokokinė angina, gyvybei pavojingas sepsis ir odos infekcijos. Plektazino atradimas gali inicijuoti naują antibiotikų paieškos ir kūrimo erą, teigia tyrimo bendraautorius med. dr. Michael Zasloff. Anot jo, situacija antibiotikų kūrimo sferoje buvo gana stabili nuo 1929 metų, kuomet Aleksandras Flemingas suprato, kad pelėsinis grybelis Penicillium, kuris netikėtai atsidūrė ant Petri lėkštelės, gamina medžiagą, naikinančią stafilokokinių bakterijų kolonijas. Tyrimo bendraautorius med. dr. Robert Lehrer teigia, kad ‘Šis (plektazino) atradimas mums atveria naują milžinišką pasaulį, kurį dar reikia ištirti. Jeigu bus įrodytas plektazino saugumas ir efektyvumas tyrimais su žmonėmis, jis galėtų pasirodyti rinkoje apie 2012 metus'. Nors tikslus plektazino antimikrobinio veikimo mechanizmas vis dar tiriamas, šis mechanizmas gali labai skirtis nuo tradicinių antibiotikų veikimo mechanizmo, teigia Zasloff.

‘Kaip grupė, apsauginės medžiagos yra aktyvios prieš daugelį rūšių bakterijų, grybelių, pirmuonių ir net virusų. Galbūt bus nustatyta, kad grybelių apsauginės medžiagos gali veikti prieš visus šiuos žmonių ligų sukėlėjus,' teigia Zasloff.

Science Daily

Tik prisijungę skaitytojai gali rašyti komentarus.
Prašome prisijungti (pirmame puslapyje).

Komentarai

< Ankstesnis   Sekantis >

"Mokslo Lietuvą" ir šį projektą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.
"Mokslo Lietuva" - Lietuvos mokslininkų laikraštis © 2005-2006
Laikraščio arba jo dalių negalima dauginti, publikuoti, perspausdinti ar platinti be raštiško "Mokslo Lietuvos" redakcijos sutikimo.