"Mokslo Lietuva" 1998 m. spalio 22 d. Nr. 18 (176)

Eksperimentas, kurio pasekmės gali būti lemtingos


     Voltero "Kandido" herojus daktaras Panglosas garsėjo tuo, kad gyvenimo negandose ir nelaimėse sugebėdavo įžvelgti tik teigiamybes ir gėrį. O kadangi tokių daktarų Panglosų, ko gero, pasitaiko ir mūsų aukštų valdininkų krėsluose, tai siūlome jiems visa, kas vyksta Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos institute (AGAI) vadinti eksperimentu. Niekur pasaulyje negirdėtu - kaip pusvelčiui, 100 kartų pigiau negu, tarkime, Švedijoje, parengti lakūną. Ir ne šiaip pilotą, bet diplomuotą inžinierių lakūną.


Grėsmė kybo virš kai kurių institutų

     Neseniai Lietuvos mokslininkų sąjungoje buvo surengtas 8 valstybinių mokslo institutų atstovų pasitarimas. Šias institucijas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu artimiausiu metu numatyta reorganizuoti ir pertvarkyti į valstybines mokslo įstaigas prie šalies universitetų.
     Institutams šiame pasitarime atstovavo Lietuvos maisto, Lietuvos gyvulininkystės, Architektūros ir statybos, Termoizoliacijos, Kultūros ir meno, Žemės ūkio inžinerijos instituto direktoriai bei įgalioti asmenys, daugiausia institutų tarybų pirmininkai bei kiti atstovai, iš viso 13 žmonių. Apsvarsčius galimybę institutams likti savarankiškiems, pasitarime buvo priimtas Kreipimasis į Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą, Vyriausybę bei Lietuvos mokslo tarybą, taip pat Mokslo ir studijų departamentą prie Švietimo ir mokslo ministerijos.

Lietuvos mokslininkų sąjungos organizuoto pasitarimo valstybinių mokslo institutų reorganizacijos klausimu
K R E I P I M A S I S


Pasaulyje viešpatauja virpesiai

     Rugsėjo 24-25 d. Lietuvos mokslų akademijos Didžiojoje salėje vyko tarptautinė konferencija VIBROENGINEERING - 98. Ją surengė Mokslo draugija "Vibrotechnika", Lietuvos MA, Tarptautinės mašinų ir mechanizmų teorijos federacijos (IFToMM) nacionalinis komitetas, Kauno technologijos universitetas ir jo Tarptautinis studijų centras bei Vilniaus Gedimino technikos universitetas.
     Konferencijoje dalyvavo ir pranešimus skaitė daug akad. prof. Kazimiero Ragulskio garsiosios "vibrotechnikų" mokyklos mokinių, taip pat mokslininkai iš Anglijos, Vokietijos, Prancūzijos, Indijos, Pietų Korėjos, Jugoslavijos, Brazilijos, Ispanijos, Rumunijos, Čekijos, Lenkijos, Latvijos, Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos.


Mokslas pasitinkant Lietuvos tūkstantmetį

Taip pavadinta konferencija surengta š.m. spalio 22 d. Lietuvos mokslų akademijos salėje. Jos rengėjai - Lietuvos mokslotyrininkų draugija kartu su Lietuvos mokslų akademija, Vilniaus universiteto Mokslotyros centru ir "Lietuvos mokslo" redakcija. Tai jau trečias Lietuvos mokslotyrininkų draugijos renginys, kuris dabar bus platesnio masto, nes 1998-1999 m. numatoma organizuoti mokslo konferencijų ciklą, kurių metu bus nagrinėjama mokslo sričių, krypčių ir šakų raida Lietuvoje. Konferenciją remia Lietuvos valstybinis mokslo ir studijų fondas.


Aplinkos oro tyrimai

     Higienos institute jau daug dešimtmečių periodiškai kas dveji metai Visuomenės sveikatos klausimais organizuojamos mokslinės konferencijos. Šios tradicijos laikantis Ekologinės medicinos centro iniciatyva rugsėjo 18 - 19 d. vyko tarptautinė konferencija "Gyvenamosios ir darbo aplinkos oro tyrimų mokslinės ir praktinės problemos". Organizaciniame darbe taip pat dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerija, Aplinkos ministerija, Vilniaus savivaldybė, Tarptautinė sąjunga "Žmogaus sukurta aplinka". Konferencijoje dalyvavo atstovai iš Anglijos, Slovakijos, Estijos, Baltarusijos ir kitų šalių. Pranešimus skaitė Lietuvos Higienos instituto, Botanikos instituto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto ir kitų šalių mokslininkai.


Nauja Lietuvos ūkio istorijos kūrėjo knyga

     Mokslų akademijos tikrojo nario, akademiko, kooperacijos teoretiko Petro Šalčiaus vardas ilgam įrašytas į mokslo istoriją. Spalio 13 d. akademiniuose skaitymuose Lietuvos mokslų akademijos Mažojoje salėje mokslininkams, kuriems svarbus akademiko kūrybinis palikimas, buvo pristatoma jo monografija "Lietuvos žemės ūkio istorija". Renginyje dalyvavo Petro Šalčiaus sūnus žurnalistas Algimantas Šalčius ir vaikaitis antropologas-archeologas prof. Raimundas Sidrys.


Kad jūros vartai vertųsi plačiau (1)

     Rugsėjo mėnesį grupė žurnalistų iš Vilniaus, rašančių verslo, ekonomikos temomis (juos jungia Onutės Daržininkaitytės vadovaujamas žurnalistų verslininkų klubas) lankėsi Klaipėdos valstybiniame uoste bei Lietuvos ir JAV akcinėje bendrovėje "Klaipėdos nafta".
     Tai buvo išties puiki galimybė įsigilinti į labai aktualias Lietuvos, kaip jūrų valstybės, problemas. Tuo labiau, kad su žurnalistais bendravo pirmieji šių ypatingos svarbos ūkio objektų vadovai - Valentinas Greičiūnas ir Martinas Gusiatinas.


PALIKIMAS
Tęsinys. Pradžia Nr. 17
Visoje Lietuvoje girdimi bažnytkaimio varpai
     Kankliuoti mažąjį Pranuką išmokė kaimynystėje gyvenęs žilagalvis dėdė Simanas Kalvaitis. Kai kaimynų sūnus Jonas Dailidukas, suradęs ant aukšto senas kankles, padovanojo jas Pranukui, šis tapo tikru kanklininku.
     Rašto Pranukas pradėjo mokytis pas "daraktorius" , tačiau netrukus caro valdžia jų veiklą kaimuose uždraudė.

SUGRĮŽĘS AMŽIAMS
Antakalnio smėlis priglaudė Lietuvos Herodoto palaikus

     Spalio 2-ąją, saulėtą ir rudeniškai gražią dieną, Vilniaus Antakalnio kapinėse amžino poilsio atgulė žymaus Lietuvos istoriko profesoriaus Zenono Ivinskio (1908 - 1971) palaikai, pargabenti iš Vokietijos.

Žymus Lietuvos istorikas profesorius Zenonas Ivinskis

     Kasmet parvežami tai vienų, tai kitų mūsų išeivių tėvynainių, svajojusių savo Tėvynėje bent amžinam poilsiui atgulti, palaikai. Tai mūsų šalies istorinio likimo rezultatas. Lietuvos inteligentija, pasibaisėjusi sovietinės okupacijos 1940 - 1941 m. organizuotu teroru prieš Lietuvos valstybės piliečius, 1944 m. artėjant frontui ir sovietinei kariuomenei traukėsi į Vakarus ir ten ilgam laikui buvo izoliuota nuo lietuvių tautos, nuo tiesioginio bendravimo su ja.


ATMINTIS
Žaiginyje paminėtas žymaus gamtininko atminimas
Pranciškus Baltrus Šivickis (1882 - 1968 m.)
Tęsinys. Pradžia Nr. 17

P.B.Šivickio 116 - oji gimimo sukaktis baigiantis rugsėjui buvo paminėta jo gimtinėje Raseinių rajone, Žaiginyje. Žaiginio pagrindinėje mokykloje surengtoje šventėje prisiminimais apie profesorių dalijosi buvę jo aspirantai: dr. A.Stanionytė, dr. T.Arnastauskienė, prof. I.Eitminavičiūtė, dr. V.Kiselienė.

TRUMPAI

Įkurta UNESCO katedra
Š.m. spalio mėn. 8 d. UNESCO surengtos Pasaulinės aukštojo mokslo konferencijos metu Paryžiuje, UNESCO generalinis direktorius Federico Mayor ir Vilniaus universiteto rektorius prof. Rolandas Pavilionis pasirašė sutartį, kuria Vilniaus universitete įkuriama UNESCO katedra tarptautinių santykių ir Europos studijų srityje.


Moderniųjų mokslų šviesoje


     Kunigo Česlovo Kavaliausko rinktinių straipsnių ir pokalbių knyga "Tarp fizikos ir teologijos" - universalaus mąstytojo laisvės liudijimas.
     Lietuvos mokslo visuomenė gali atsakingai didžiuotis tokiais talentingais kunigais - mokslininkais, kaip A.Rubšys, A.Poškus, K.Trimakas ir daugybė kitų.


Tokio plataus lango dar nebuvo Lietuvos kultūroje (4)
Tęsinys. Pradžia Nr. 15

Tęsiame pokalbį su Pirmosios lietuviškos knygos 450 metų sukakties minėjimo valstybinės komisijos sekretoriumi, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanu, Knygotyros katedros vedėju prof. Domu KAUNU.