"Mokslo Lietuva" 1998 m. gegužės 7 d. Nr. 9 (167)

Naujas ministras

Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus pasirašytu dekretu gegužės pirmą dieną Švietimo ir mokslo ministru paskirtas poetas Kornelijus PLATELIS, buvęs “Vagos” leidyklos direktorius.


Scientia et Historia - 98
Tai tradicinė Lietuvos mokslo istorikų konferencija. Ji vyko balandžio 2-3 d. Filosofijos ir sociologijos institute. Konferenciją rengė Baltijos valstybių bei Lietuvos mokslo istorijos ir filosofijos asociacijos. Visų trijų Baltijos valstybių mokslo istorikų ir filosofų bendrijos yra susijungusios į vieną mokslinę organizaciją.

NAUJI LEIDINIAI

Mokslinis palikimas grįžta į tėvynę

Kai kurias Lietuvos bibliotekas ir mokslo įstaigas neseniai pasiekė Čikagoje (JAV) išleista knyga "Pedagogo Domo Veličkos kūrybinis palikimas". Tai - bibliografijos rodyklė. Ją išleido Lituanistikos tyrimo ir studijų centras bei Pedagoginis lituanistikos institutas. Rodyklę sudarė Vilniaus pedagoginio universiteto doc. dr. Jonas Dautaras. Jis savo 1996 ir 1997 m. stažuotes Pasaulio lietuvių archyve Čikagoje skyrė žymaus mūsų tautiečio, pedagogo ir lituanisto Domo Veličkos mokslinio palikimo bei pedagoginės veiklos studijoms. Šį darbą vainikavo gražūs vaisiai.


Naujas "Kalbos kultūros" sąsiuvinis

Lietuvių kalbos instituto leidžiama "Kalbos kultūra" - jau ketvirtą dešimtį metų baigiantis (eina nuo 1961 m.) mokslo populiarinimo leidinys. Jame nagrinėjami aktualūs kalbos gyvavimo visuomenėje, norminimo ir kalbos praktikos klausimai. Leidinio atsakomasis redaktorius - Instituto Kalbos kultūros skyriaus vadovas daktaras Pranas Kniūkšta.


Fizikos mokslo grožis
"Jurgis Viščakas. Literatūros rodyklė"

1997 m. balandžio 18 d. vienam žymiausių Lietuvos fizikų, akademikui Jurgiui Viščakui būtų sukakę 70 metų. Nebuvo lemta jam sulaukti šio gražaus jubiliejaus. 1990 m. rugpjūčio 13 d. jį priglaudė Antakalnio kapinių kalvelės. Liko darbai, gausi jo išugdyta fizikų mokykla, jo mokinių, kolegų ir artimųjų šviesūs prisiminimai.
Literatūros rodyklė "Jurgis Viščakas" pasirodė jo jubiliejiniais metais. Ją sudaro jo mokinių, kolegų, giminių prisiminimai, Elvyros Balnytės sudaryta detali jo gyvenimo reikšmingiausių datų rodyklė, A. Ališauskienės ir N. Šaduikienės sudaryti 454 publikacijų, 12 išradimų, 18 jo sudarytų ir redaguotų leidinių sąrašai, aspirantų, kurių kandidatinėms disertacijoms jis vadovavo, sąrašas (46 daktarai, pagal dabartinę laipsnių sistemą), jo oponuotų disertacijų sąrašas (33 pavadinimai), literatūra apie jį, (150 pavadinimų), santrumpų sąrašas, pavardžių rodyklė (į ją, beje, įtraukti ir 2 šios recenzijos autorės darbai), 46 fotonuotraukos.


Pasidžiaugta X mokslo ir kūrybos simpoziumu

Į lietuviškąją "Seklyčią" Čikagos Marquette Parke kovo 27 d. susirinkęs tautiečių būrys pasidžiaugė vėlyvą praėjusį rudenį Čikagoje pravesto X Mokslo ir kūrybos simpoziumo pasisekimu.
Dalyvavę to simpoziumo tarybos, mokslinės programos bei organizacinio komiteto atstovai ir žymūs svečiai išsakė savo mintis apie praėjusį simpoziumą, taip pat ir tokių renginių ateitį.


MINISTERIJOJE
Tarptautinis seminaras

Balandžio 23-25 d. Nidoje vyko Šiaurės ir Baltijos šalių projekto "Ugdymo turinio ir pedagogų profesinės kultūros plėtotė" antrojo etapo seminaras. Jį rengė Švietimo ir mokslo ministerija, kartu su Atviros Lietuvos fondu, o finansavo Šiaurės kraštų informacinis biuras. Seminaro vadovai buvo Norevegijos ekspertai: Astri Miuller Sndreko ir Mildred Landen. Svečių teisėmis atvyko analogiškų projektų koordinatoriai iš Estijos ir Latvijos. Seminare dalyvavo 30-ties Lietuvos mokyklų komandos su savo ugdymo turinio projektais.


Tiksliosios žemdirbystės konferencija

Danijoje 1999 m. liepos 11-15 vyks Antroji Europos tiksliosios žemdirbystės konferencija. Šio mokslo ir technikos forumo tikslas - keistis, žiniomis ir patirtimi tarp mokslininkų, tyrinėtojų, gamybininkų ir ūkininkų, dirbančių tiksliosios žemdirbystės srityje.


Konferencija "Taikomoji fizika"

Balandžio 20-21 d. Kaune, Technologijos universitete (KTU) buvo organizuota taikomosios fizikos konferencija. Jos metu perskaitytas 91 pranešimas. Viena populiariausių temų - plonų sluoksnių fizika ir technologija, šia tema perskaityti 22 pranešimai, 13 pranešimų perskaitė eksperimento metodikos ir matavimo technikos specialistai, 10 - taikomosios branduolinės fizikos, 11 - spinduliuotės sąveikos su medžiaga.


Naujas mokslininkų sambūris

Kauno technologijos universiteto Administravimo fakulteto mokslinės grupės iniciatyva šių metų balandžio mėn. pradžioje įkurta Lietuvos edukacinių tyrimų asociacija (LETA).


TEISINĖS VALSTYBĖS LINK

Norime aiškių įstatymų, -

taip žiniasklaidos atstovams sakė Vytauto Didžiojo universiteto teisės magistrantai, pakvietę juos balandžio 17-tąją į Kauną, į spaudos konferenciją. Jos metu magistrantų nuoskaudas išsakė Gintarė Samajauskaitė, Antanas Sidaras, Nerijus Katilius bei kiti.


Normalią teisinę sistemą Lietuvoje dar reikės sukurti

Pasibaigus VDU teisės magistrantūros studentų spaudos konferencijai, pavyko pakalbinti tik kovo mėnesį Universiteto Teisės katedrai pradėjusį vadovauti daktarą Tadą KLIMĄ. Jis yra Amerikos teisininkų asociacijos, Lietuvos teisininkų draugijos bei Amerikos prekybos rūmų asociacijos Lietuvoje narys.


Profesorius Juozas Vaitkevičius
- vertas apdovanojimo!

Nuvilnijo per Lietuvą prasmingi Lietuvos valstybės atkūrimo 80-mečio minėjimai, šalies žmonės susidomėję stebėjo prezidento V. Adamkaus inauguracijos iškilmes.
Malonu, jog tokių didelių įvykių dienomis ordinais ir medaliais buvo apdovanoti iškilūs Lietuvos kultūros, švietimo, mokslo žmonės, tarp kurių ir visų pedagogų gerbiamas bei mylimas Vilniaus pedagoginio universiteto profesorius habil. dr. Juozas Vaitkevičius.


PASAULIO LIETUVIŲ DEŠIMTOJO MOKSLO IR
KŪRYBOS SIMPOZIUMO ČIKAGOJE AIDAI

10. Pasaulyje - kaip savo namuose

Norime būti integrali tautos dalis

Vertinant simpoziumo renginius neišvengiamai kyla tiek nuomonių, kiek yra vertintojų. Vienus glumina sekcijų gausumas, gal ir kiek ginčytinas mėginimas pristatyti kai kurias pernelyg siauras įvairių mokslų sritis. Kiti simpoziume sakosi neišvydę kūrybos, o griežčiausieji vertintojai - pasigedo gal ir paties mokslo. Nesiveldami į didesnius ginčus, tik atkreipsime dėmesį, kad Mokslo ir kūrybos simpoziumai ne tą patį reiškia JAV lietuviams ir Lietuvos mokslininkams bei kūrėjams. Mūsų tautiečiams užsienyje tie simpoziumai - ne tik vieta, kur keičiamasi idėjomis ar aptariamos aktualios mokslo problemos, ne vien intelektualaus bendravimo galimybė. Tai ir mėginimas savo mokslinės srities problemas išsakyti lietuvių kalba (kai kuriems - jau tik tėvų kalba), pasijusti lietuviškosios bendrijos nariais. Ši mintis ryški ir pokalbyje su JAV lietuvių bendruomenės krašto valdybos pirmininke Regina NARUŠIENE.

Emigracijos bangos pakylėti

Iš naujosios atvykėlių bangos Čikagoje susikūrė "Krantas" - viena iš 72 JAV lietuvių bendruomenės apylinkių. Pasisekė pakalbinti "Kranto" valdybos pirmininką Paulių GUOGUŽĮ.

M. Koperniko idėjos Lietuvoje

Vasario 19 d. sukako 525 metai nuo įžymiojo kosmologo M. Koperniko gimimo. Jo heliocentrinė sistema, paskelbta 1543 m., turėjo nepaprastos reikšmės mokslo raidai. Pripažinimas vyko laipsniškai, po daugiau kaip du šimtmečius trukusių ginčų, disputų, dėstymo hipotezės pavidalu, scholastiniam mąstymo būdui konfrontuojant su naujais mokslo duomenimis. Nelengvas šis kelias buvo ir todėl, kad fizikai tuomet dar nebuvo suformulavę inercijos dėsnio; netiksli buvo ir paties M. Koperniko prielaida, kad planetų orbitos yra apskritiminės. O jo veikalas dėl perdėto komentarų uolumo 1616 m. buvo įtrauktas į kenkiančių bažnyčios autoritetui knygų sąrašą.


Laiką galima skaičiuoti kitaip

Kontinentinėje Europoje įvesta dešimtainė matų sistema taip pasiteisino, kad neįsivaizduojama, jog prireiktų vėl įvesti nesisteminius matus, beje, tebenaudojamus Anglijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Tačiau ne visi matai ir Europoje tapo dešimtainiais. Kažkodėl buvo užmiršta geometrija, todėl kampai tebeskaičiuojami ne dešimties ir ne šimto, o lygiai 360 laipsnių tvarkos vienetais. Užmirštas ir laiko skaičiavimas - laikrodžio rodyklės padėtį žyminčių skaičių turime lygiai dvylika, skaičiuojančių dvidešimt keturias paros valandos.


MEDICINA

Už naują gydymo metodą - 10 metų kalėjimo

Balandžio 23 d. "Karolinos" viešbutyje vyko seminaras, kurio metu Lietuvos psichiatrus danų specialistai mokė kaip naudoti elektros traukulinę terapiją.
Pagrindinį pranešimą skaitė medicinos mokslų daktaras profesorius Tom Bolwig. Elektros traukulinė terapija šiuolaikinėje psichiatrijoje pradėta taikyti 1938 m. Romoje. Šiuo metu metodas plačiai naudojamas JAV, Skandinavijos šalyse, Didžiojoje Britanijoje. Prieš karą jis buvo paplitęs Austrijoje, Vokietijoje. Dėl to nepelnytai apšauktas fašistiniu metodu. Matyt, todėl nepaplito ir Sovietų sąjungoje. Beje, Lietuvoje jis panaudotas praėjus vos 2 metams nuo jo išradimo - 1940 metais. Kaune šį metodą naudojo gydytojas Alfredas Smailys. 1944 m. gydytojas buvo apkaltintas, kad jis tuo metodu kankino rusų belaisvius ir buvo nuteistas 10 metų kalėjimo…Vėliau jam buvo suteiktas habilituoto daktaro ir profesoriaus vardas.


Vaikų bronchinė astma - amžiaus liga?

Vilniaus universiteto medicinos fakulteto Vaikų klinika balandžio 23-24 d. sukvietė apie 400 pediatrų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Anglijos, Švedijos ir Prancūzijos į mokslinę konferenciją, kurioje aiškintasi kaip gydyti vaikų bronchinę astmą. Po lietuvių, daugiausia pranešimų - net šešis - perskaitė Švedijos mokslininkai.


Draudos medicina mokslininkų akiratyje

Pradėjus įgyvendinti draudos mediciną, buvo tvirtinama, kad prioritetas bus atiduotas pirminei sveikatos priežiūrai. Kol kas ši nuostata dar neįgyvendinta. Net bendrosios praktikos gydytojų šiuo metu turime vos 300, nors juos mums padeda rengti net Europos pirminės sveikatos priežiūros konsorciumas. Jo padedami užsienyje jau stažavosi 8 gydytojai. Jie grįžę pradėjo dirbti bendrosios praktikos gydytojų rengimo centruose Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune ir Šiauliuose. Savo žinias jie jau perteikė 40 gydytojų. Bendrosios praktikos gydytojai dvi dienas savo problemas analizavo kolegijoje.


KALBA IR TAUTA
Paminklas mirusiai šnektai (2)
Pradžia Nr. 8

"Lietuvių kalbos istorijoje" profesorius Zigmas Zinkevičius apgailestavo, kad daugelis dr. Aloyzo VIDUGIRIO straipsnių, skirtų archaiškajai Zietelos šnektai, neišleisti atskira knyga. Dabar galime bent pasidžiaugti, kad turime šio mokslininko daug metų rašytą ir šiemet išleistą "Zietelos šnektos žodyną". Tai unikalus veikalas, skirtas unikaliai rytinio lietuvių kalbos ploto pakraščio šnektai. Deja, jau mirusiai. Stovint prie paminklo - o juk A. Vidugirio veikalas ir yra toks paminklas Zietelos šnektai ir zieteliškiams, tos šnektos paskutiniesiems atstovams - kyla įvairiausių minčių.


Atviros Lietuvos fondas - išvykoms 1997-aisiais

Mokslininkams tikrai gerai žinoma, kad Atviros Lietuvos fondas jau kelintus metus (tiksliau - nuo 1993 m.) lėšomis remia jų dalykines keliones į užsienį. Tuo rūpinasi viena šio fondo programų, pavadinta "Stažuočių, konferencijų ir studijų programa".
Ir Atviros Lietuvos fondo (ALF), ir šios programos veikloje jokių paslapčių nėra. Čia pateikiama medžiaga - tai trumpa eilinė vieša ataskaita mokslo visuomenei apie programos veiklą 1997-aisiais metais, o kartu - ir glausta informacija apie programos veikimo "mechanizmą". Pastarojo išmanymas gali būti naudingas būsimiems paraiškų teikėjams jau artimiausioje ateityje.


ŽEMĖ - MŪSŲ TURTAS
Ar pritrūks azoto?

Lietuvos mokslų akademijoje pranešimą "Biologinio azoto fiksavimas ir jo aktyvinimo priemonės" skaitė Lietuvos žemdirbystės instituto Vėžaičių filialo direktoriaus pavaduotojas, akademiko Jono Krikščiūno premijos laureatas prof. habil. dr. Edmundas Lapinskas.


Iš 33 įstatymų veikia tik trys…

Dotnuvoje, Žemdirbystės institute kovo mėnesį vykusiame "Agronomų seklyčios " posėdyje kalbėjęs Seimo narys Ramūnas Karbauskis pastebėjo, kad į žemės ūkio klausimus atsainiai žiūri ir Seimas. Pavyzdžiui, neseniai paskirti 22 deputatai į delegaciją, kuri derėtųsi su Europarlamentu dėl galimybių Lietuvai įstoti į Europos Sąjungą. Tačiau kai Seimo kaimo reikalų komiteto atstovas paklausė, ar yra kas šioje delegacijoje, besidomintis kaimo žmonių reikalais, buvo atsakyta: - dr. Kazys Bobelis. Mat jis turi sodybą kaime.