"Mokslo Lietuva" 1998 m. birželio 11 d. Nr. 11 (169)

Birželio 14-oji - Vilties ir gedulo diena


PASAULIO LIETUVIŲ DEŠIMTOJO MOKSLO IR
KŪRYBOS SIMPOZIUMO ČIKAGOJE AIDAI

12. Pasaulyje - kaip savo namuose

Lietuvių golgota Jakutijos žemėje

Ant Sovietų Sąjungos žemėlapio užkloti JAV kontūrai atrodo gana dviprasmiškai - persiliejantys dviejų pasaulių antipodai tarytum tik patvirtina ne tik amžiną priešybių kovą, bet ir keistą jų abipusę trauką.
Jonas Markauskas paaiškino: šie du žemėlapiai perkloti tam, kad amerikiečiai galėtų geriau įsivaizduoti tikruosius buvusios sovietų imperijos mastelius. Pažymėta šimtai taškų, išbarstytų po visą žemėlapį, - tai buvusios tremties ir įkalinimo vietos. Lietuvos žemėlapis uždėtas ant mažo imperijos lopo - ant Lenos upės deltos. Visame tame plote, dydžio kaip Lietuva, prie atšiaurios Laptevų jūros, gyveno gal 1,5 tūkst. žmonių. 1942 m. Jakutijos gyventojų staiga padaugėjo, nes iš Altajaus krašto prie Ledjūrio buvo perkelta apie 2,7 tūkst. (kitais duomenimis - apie 3 tūkst.) lietuvių tremtinių. Tikslių skaičių veikiausiai niekada nesužinosime.


REFORMOS KELIU
1. Žvalgytuvės, pradedant naują švietimo reformos etapą

Gegužės 12 d. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras Kornelijus PLATELIS pakvietė diskusijai "Pagrindiniai švietimo reformos uždaviniai".
1988 m. buvo parengta tautinės mokyklos koncepcija (autorės M. Lukšienė ir L. Tupikienė). 1991 m. priimtas Lietuvos švietimo įstatymas įteisino konceptualias švietimo reformos nuostatas ir sudarė juridinį pamatą švietimo sistemos pertvarkai. 1992 m. patvirtinta švietimo koncepcija ir reformos programa iki 1997 metų.
Šiuo metu rengiama švietimo reformos antrojo etapo programa, kurioje bus numatytos reformos gairės iki 2005 metų.
Suprantama, jog naujajam ministrui svarbu ne tik perimti savo pirmtakų patirtį, bet ir peržvelgti švietimo reformos vyksmą. Būtent diskusija tokią progą ir galėjo suteikti.
Diskusijoje dalyvavo Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Žibartas JACKŪNAS, šio komiteto nariai Romualda HOFERTIENĖ ir Arimantas RAŠKINIS, buvę ministrai Darius KUOLYS ir Zigmas ZINKEVIČIUS, Pedagogikos instituto direktorius Pranas GUDYNAS, Švietimo ir mokslo viceministras Jonas PUODŽIUS bei Mokslo ir studijų departamento prie Švietimo ir mokslo ministerijos direktorius Rimantas SLIŽYS.
Spausdindami kalbėtojų išsakytas mintis tikimės, jog skaitytojui jos padės susidaryti pakankamai autentišką vaizdą apie šalyje švietimo srityje vykstančius procesus.


RENGINIAI

Dešimtmetis - jau apmąstymo metas

Sąjūdžio įkūrimo 10-metis gražiai paminėtas Mokslininkų rūmuose. Atvyko, atsiminimais dalijosi ir diskutavo K. Prunskienė, B. Genzelis, R. Ozolas, Z. Vaišvila, K. Mickūnas. Renginys buvo skirtas prisiminti garsiai diskusijai "Ar galima įveikti biurokratizmą?", vykusiai 1988 m. birželio 2 dieną.


Politinio lyderio ir jo komandos sąveika

"Politinis lyderis ir jo komanda" - tokį seminarą remiant Konrado Adenauerio fondui surengė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas. Gegužės 29 d. VU Senato salėje vykusiame seminare, be jau minėtos aukštosios mokyklos, dalyvavo Lietuvos teisės akademijos, Lietuvos muzikos akademijos dėstytojai ir studentai, Seimo nariai, kai kurių partijų atstovai, svečiai iš užsienio.
Lietuva žengia jau aštuntus Nepriklausomybės metus. Kuriama laisva, demokratinė visuomenė. Ar visada mūsų politiniams lyderiams pavyksta įgyvendinti savo tikslus? Kaip dirbti vadovui? Kokią rinktis komandą, kuri geriausiai padėtų pasiekti norimą pergalę? - svarstė šio seminaro dalyviai.


Kviečiame dalyvauti

Birželio 14 d. visa Lietuva minės Gedulo ir Vilties dieną, Didžiosios tremties 57-ąsias metines. Laptevų jūros tremtinių brolija "Lapteviečiai" kviečia tą dieną 12 val. atvykti į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse prie tremtinių žeminukės - jurtos.

Birželyje - vasaros pradžioje, didelės šventės sulaukia baigusieji studijas aukštosiose mokyklose. Vilniaus universitete V. Krėvės auditorijoje bus teikiami diplomai Filologijos fakulteto 1998 m. laidos absolventams.
Birželio 16 d. diplomus gaus klasikinės filologijos, lietuvių literatūros, rusų literatūros bei skandinavijos filologijos magistrantai.
Birželio 23 - 24 d. diplomai bus įteikti bakalaurams, baigusiems lietuvių, anglų, prancūzų, vokiečių filologijos bei profesionalių vertėjų studijas.

Birželio 16 d. 15 val. Mokslų akademijos Mažojoje salėje prasidės forumas "Europos Sąjungos techninė pagalba Lietuvai: dabar ir ateityje" .

Birželio 19 d. Lietuvos žemės ūkio iniversiteto Bandymų stotyje Noreikiškėse vyks mokslinis praktinis seminaras "Žemdirbio vasara - 98". Jį rengia LŽŪU kartu su Lietuvos žemės ūkio ministerija ir LŽŪU Inovacijų centru.

Birželio 19 d. Mokslininkų rūmų Baltojoje salėje (Žaliųjų ežerų g. 49) vyks tarptautinė mokslinė konferencija "Mokslas ir gyvenimo kokybė".

Birželio 23 d. Verkių rūmų parke, prie Lizdeikos aukuro, visi mokslininkai kviečiami švęsti Joninių šventės.

Birželio 25 d. Elmininkų bandymų stotyje vyks mokslinis gamybinis seminaras: "Bulvių auginimo problemos ir ateities perspektyvos Lietuvoje".

Birželio 30 d. Mokslų akademijos Mažojoje salėje vyks moksliniai skaitymai ir diskusija: "Žmonių gyvenamosios aplinkos oro dulkių ir mikroorganizmų tyrimų metodai".

A. J. Greimo semiotinių studijų ir tyrimų centras Vilniaus universiteto Rektorato rūmuose toliau tęsia tradicinius antradienio bei ketvirtadienio skaitymus. Numatytas seminaras "Edmundas Husserlis II".


SUKAKTYS
Adomas Mickevičius - lenkas, lietuvis - europietis

Taip pavadintas Švedijoje, Lundo mieste, šių metų balandžio 4 d. vykęs iškilmingas simpoziumas, skirtas žymiojo poeto 200 metų jubiliejui pažymėti. Simpoziumą lydėjo Adomo Mickevičiaus literatūrinio muziejaus Varšuvoje surengta paroda, kurios stenduose - poeto gyvenimo ir kūrybos momentai. Simpoziumui parinkta labai iškilminga aplinka - jis vyko buvusioje Lundo vyskupų rezidencijoje, dabar priklausančioje Lundo universitetui. Nors iš pažiūros tai kuklus laiko nublukintų raudonų plytų triaukštis mūras, toks, kokių daug Lundo senamiestyje, tačiau jo interjeras išsiskiria santūria prabanga: senovinėmis figūrinių koklių krosnimis, meniškai dekoruotomis lubomis, nuo XVII a. iki šių laikų dailininkų tapytomis drobėmis papuoštomis sienomis. Tokioje taurioje, susikaupti skatinančioje aplinkoje ypač įtaigiai skambėjo Adomui Mickevičiui, jo gyvenimui ir kūrybai, o kartu - ir Lenkijai bei Lietuvai - skirti pranešimai.


SKAITYMAI
Prof. S. Jundzilo ir prof. J. Dagio skaitymai

Š. m. gegužės 12 d. Mokslų akademijos mažojoje salėje įvyko antrieji Vilniaus universiteto prof. filosofijos ir teologijos dr. Stanislovo Jundzilo ir prof. biologijos mokslų dr. Jono Dagio, Mokslų akademijos nario korespondento, Lietuvos nusipelniusio mokslo veikėjo, skaitymai.


KONFERENCIJOS
Visuomenė, mokslas ir statistika

Lietuvos mokslų akademijoje balandžio 23 d. vyko mokslinė konferencija "Visuomenė ir statistika", kurią organizavo Lietuvos MA, Lietuvos statistikos departamentas ir Lietuvos statistikų sąjunga.


Aukštasis mokslas ir tarptautinės programos
Tęsinys. Pradžia Nr. 10

Džiugina, kad 1997 m. Lietuvos Vyriausybė pirmą kartą "Eurofakulteto" veiklos finansavimui rudens semestrui skyrė 85 tūkst.ekiu. Toks aktyvus Lietuvos Vyriausybės susidomėjimas "Eurofakulteto" veikla atvėrė kelius Lietuvos atstovams dalyvauti planuojant ir kontroliuojant "Eurofakulteto" veiklą. Didžioji lėšų dalis skiriama tai šaliai, kurios finansiniai įsipareigojimai programai yra didesni. Šia prasme Baltijos šalys yra konkurentės.


REFORMOS KELIU

Vertinimai ir perspektyvos

Neseniai praūžęs institutų mokslinės veiklos vertinimo vėjas Lietuvos akademinėje visuomenėje sukėlė bangas, kurios neatslūgsta iki šiol. Iš vienos pusės tai yra natūrali reakcija į tokio pobūdžio procedūras, ypač kai po jų kyla gana rimtos organizacinės išvados ir finansinės pasekmės. Kita vertus, akivaizdu, kad naudota vertinimo metodika ir vertinimo kriterijai buvo gana vienpusiški ir nediferencijuoti, todėl ir galutiniai vertinimo rezultatai daugeliui atrodo nepakankamai pagrįsti ir nepriimtini.
Vasario mėnesį vykusio išplėstinio Lietuvos mokslo tarybos posėdžio metu, nors ir gerokai pavėluotai, buvo pamėginta aptarti vertinimo procedūras ir jų rezultatus. Nors buvo išsakyta įvairių ir gana prieštaringų minčių, tačiau pakankamai vieningai pritarta, kad pats mokslinės veiklos vertinimo procesas ir jo metodika turi būti gerokai patobulinti.


Saugus maistas - kokybiškas

Kokybė - viena svarbiausių komercinės veiklos sąlygų pertvarkant Lietuvos ūkį pagal laisvos rinkos principus. Maistas - ne tik priemonė biogenetiniams organizmo poreikiams tenkinti, bet ir sudėtinė tautos kultūros dalis.
Maisto pramonė labai svarbi ekonomikai. Maisto produktai privalo įsitvirtinti ne tik šalies, bet ir užsienio rinkoje. Todėl aktyviai dalyvaujant mokslininkams būtini fundamentiniai ir taikomieji maisto tyrimai. Dabar Lietuvos maisto institutas (LMaI) sprendžia Lietuvai aktualias įvairias maisto gamybos problemas. Kuriami nauji maisto produktai, jų tyrimo metodai, aktyviai dirbama kokybės valdymo ir norminių dokumentų srityje.


TEISĖ - VALSTYBĖS PAGRINDAS

Ar reikalingas dabar Lietuvai Įstatymų sąvadas?

Esminis dokumentas žengiant teisinės valstybės link, ko gero, yra teisinės reformos metmenys. Teisinė reforma Lietuvoje pradėta vykdyti nuo 1993 metų. Pagal tos reformos metmenis sukurta nauja teismų sistema, taip pat įsteigtas Konstitucinis teismas ir daugelis kitų teisinių institucijų. Tačiau įstatymų leidyboje, pačios teisės sistemos požiūriu gerokai atsilieka svarbiausias dalykas - teisės kodifikavimas. Nežiūrint, kad jau kelerius metus dirba darbo grupės, kol kas Seimui pateikti tik pirminiai Baudžiamojo ir Civilinio kodeksų projektai.
Todėl Lietuvos Respublikos Vyriausybė š. m. vasario 19 d. priėmė nutarimą parengti ir išleisti naują Lietuvos įstatymų sąvadą. Vyriausybės potvarkiu, teisininkai jau turėtų pradėti dirbti nuo rugsėjo 1 dienos. Vilniaus universiteto Teisės fakultetas kartu su Teisės institutu gegužės 22 d. pakvietė žymius mūsų šalies teisininkus - mokslininkus ir praktikus - į mokslinį seminarą tema "Įstatymų sąvado kūrimo teorinės ir praktinės problemos".


Konkordijos universiteto absolventai dirbs Lietuvoje

Gegužės 20 d. Vilniaus universitetas ir Estijos Konkordijos tarptautinis universitetas (Concordia International University Estonia) pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
Ją pasirašė VU akademinių reikalų prorektorius Saulius Vengris ir Estijos Konkordijos tarptautinio universiteto rektorius Mart Susi.


Kodėl teisininkų prestižas Lietuvoje toks žemas?

Teisybę sakant, šis klausimas buvo suformuluotas šiek tiek kitaip: "Kodėl Lietuvos teisės, teisinių institucijų ir teisininkų prestižas toks žemas?"
Į šį bei kitus klausimus atsako Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjo referentas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto doc. Armanas ABRAMAVIČIUS.


JAUNŲJŲ DARBAI
Unikali jauno istoriko knyga

Gegužės 20 d. Vilniaus rašytojų klube pristatyta jauno Istorijos instituto mokslininko Vykinto Vaitkevičiaus knyga "Senosios Lietuvos šventvietės". Jaunąjį mokslininką ir jo vargo kelius leidžiant knygą apibūdino buvęs jo dėstytojas Vilniaus universiteto archeologijos katedros docentas Voldemaras Šimėnas. Dėstytojas sakė, kad surinkti duomenis ir aprašyti, padaryti nuotraukas bei vietovės planus per 1000-čiui buvusių mūsų protėvių šventviečių buvo tikrai didelis darbas. Jį apsunkino tai, kad dažnai žmonės mokslininką sutikdavo priešiškai, neįvertindavo, kam reikalingi kažkokie pagonybės reliktai. Vargai nesibaigė ir knygą paruošus spaudai, nes ir mokslo žmonės nenorėjo įvertinti šio darbo reikšmės. Darbas, anot docento, ne tik labai svarbus, bet didelis savo apimtimi (742 p.).


KALBA - VISŲ RŪPESTIS
Dėl gimtosios kalbos galvą skauda ne tik lituanistams

Važiuojant 2-uoju troleibusu stoties link, pranešama: "Gedimino, kita stotelė - Savivaldybės". Žodis kitas yra nevardinis įvardis ir reiškia bet kurią kitą stotelę.
Reikėtų pranešti taip: "Gedimino, o už jos (arba po jos), sekanti stotelė - Savivaldybės".
Taip vartojama visose pasaulio kalbose, pvz.: rusų kalboje - sliedujuščiaja ostanovka, vokiečių kalboje - die nachfolgende Haltestelle, anglų kalboje - the next station. "Sliedujuščiaja", "folgende" ir "next" reiškia sekanti ir niekas tos minties neformuoja taip kaip lietuviai. Lietuvių kalboje yra gražus derinys, susidedąs iš žodžių su šaknimi: po sekamojo nuosekliai seka seklys. Tokio derinio nėra nei rusų, nei vokiečių, nei anglų kalbose. Seka seklys: rusiškai - slieduet syščik, vokiškai - der Polizeispitzer folgt, angliškai - the detektive folows. Kita stotelė - vertimas iš lenkų kalbos (lenkiškai - druga ostanowka).


TRUMPOS ŽINIOS

Naujos gimnazijos

Gegužės 28 d. vykusiam išplėstiniam posėdžiui pirmą kartą pirmininkavo švietimo ir mokslo ministras Kornelijus Platelis.
Pagrindinis klausimas - dėl gimnazijos statuso suteikimo 17 vidurinių mokyklų.


Svarstytos elektronikos problemos

Kauno technologijos universitete įvyko tarptautinė konferencija "Elektronika - 98". Remiant Lietuvos mokslo ir studijų fondui, ją surengė KTU, Vilniaus Gedimino technikos universitetas ir Mokslų akademijos Technikos skyriaus specialistai. Per dvi dienas Austrijos, Estijos, Latvijos, Rumunijos, Rusijos, Ukrainos ir Lietuvos mokslininkai perskaitė 156 pranešimus.


Dar vienas institutas

Sumanymas įsteigti mokslo institutą, kuris gilintųsi ir visapusiškai nagrinėtų transporto klausimus, brendo ne vienerius metus. Mokslininkai tarpusavyje daug apie tai diskutavo. Apie tai ne kartą kalbėta įvairiuose pasitarimuose. Pagaliau baigiantis balandžiui Rektoratas nutarė įsteigti Vilniaus Gedimino technikos universiteto Transporto mokslo institutą. Taip pat patvirtino šio universiteto padalinio laikinuosius nuostatus.


Įkurta Lietuvos mikologų draugija

Š. m. kovo 27 d. Botanikos institute Vilniuje susirinko mokslininkai, universitetų dėstytojai, biologijos mokytojai, doktorantai ir studentai į steigiamąjį susirinkimą, kuriame nutarta įsteigti Lietuvos mikologų draugiją (LMD). Priimti draugijos įstatai, juose pažymėta, kad svarbiausi LMD tikslai - plėtoti mikologinius tyrimus ir švietimą, propaguoti mikologijos ir lichenologijos laimėjimus, padėti draugijos nariams tobulėti, mokytis, rūpintis Lietuvos grybų apsauga ir ekologinės kultūros ugdymu. Siekdama šių tikslų draugija puoselės ir plėtos Lietuvoje mikologijos mokslą, tirs Lietuvos grybų, tarp jų kerpių ir gleivūnų, įvairovę, paplitimą, biologiją, ekologiją, taip pat skleis mikologinę informaciją, rūpinsis žinių apie grybus mokymu švietimo įstaigose, nagrinės mikologijos terminų klausimus. Ypatingą dėmesį draugija numato skirti mikologijos žinioms populiarinti visuomenėje, todėl numatyta rengti kasmetes grybų parodas, pažintines ekskursijas ar paskaitų ciklus.