MOKSLASplius.lt

Telemedicina Onkologijos institute

Rugpjūčio 30 d. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkourologijos skyriuje skambėjo žodžiai: telemedicina, videoauditorija, nuotolinis medicininis mokymas, videokonferencija ir panašūs. Mat tą dieną atidaryta renovuota mokomoji auditorija su vaizdo įranga, leisiančia šio universiteto Medicinos fakulteto studentams ir rezidentams, taip pat susidomėjusiems gydytojams institute stebėti patyrusių chirurgų atliekamas endoskopines operacijas, skirtas šalinti piktybinius urologinių organų navikus. Netolimoje ateityje bus galima stebėti ir laparoskopines operacijas. Mokomojoje auditorijoje taip pat bus įmanoma klausytis paskaitų per internetą, dalyvauti vaizdo konferencijose.

Šiuolaikinius nuotolinio medicininio mokymo reikalavimus atitinkanti naujoji vaizdo auditorija renovuota panaudojant farmacijos bendrovės AstraZeneca Lietuva investicinių projektų lėšas.

Atidarant nuotolinę telekomunikacijos auditoriją laikinai einantis Onkologijos instituto direktoriaus pareigas dr. Jonas Veseliūnas pabrėžė šios dienos įvykio svarbą institutui. Tai dar vienas žingsnis pirmyn apsirūpinant pažangia technika ir moderniomis gydymo bei mokymo priemonėmis. Svarbiausia, kad tai puiki galimybė gerinti medicinos paslaugų teikimo ir gydymo kokybę. Dr. J. Veseliūnas neslėpė džiaugsmo ir dėl to, kad modernizuojantis pavyks sumažinti biurokratinį ir visiems iki gyvo kaulo įgrisusį popierizmą. Kolegoms gydytojams jis linkėjo kuo veiksmingiau pasinaudoti naujos telekomunikacinės auditorijos galimybėmis.Prieš operaciją Onkourologijos skyriaus gydytojas dr. Albertas Ulys bendrauja su televizijos žurnaliste

Be rėmėjų – medicinos bendrovių AstraZeneca Lietuva, Astellas, Teva, Johnson&Johnson – dar negreit tokią auditoriją būtų pavykę įsirengti, todėl Onkologijos instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Tadas Petraitis savo kalbą pradėjo nuo padėkos žodžių visiems, kurie prisidėjo prie šio projekto.

Onkologijos institutas šiandien atlieka tris svarbias funkcijas: gydo ligonius, užsiima moksline veikla ir moko studentus, rezidentus bei kelia gydytojų kvalifikaciją. Onkourologijos skyriuje atliekamos transuretrinės (per šlaplę) šlapimo pūslės navikų rezekcijos (šalinimo), prostatos rezekcijos, šlaplės ir šlapimtakių angų operacijos. Pedagoginiams tikslams ir skirta naujoji auditorija. Joje telpa apie 15 žmonių, maždaug tiek būna studentų grupėje.

Kokios operacijos bus transliuojamos į šią auditoriją? Tiesioginių transliacijų metu kol kas bus rodomos tik endoskopinės operacijos, kurias Onkologijos instituto urologai atlieka jau 20 metų. Tai be peilio daromos operacijos. Kasmet Onkourologijos skyriuje atliekama apie 600 tokių operacijų, skyriuje gydosi maždaug 1200 pacientų iš visos Lietuvos. Gydytojas T. Petraitis buvo vienas pirmųjų, pradėjusių Lietuvoje transuretrines rezekcijas onkologijos srityje. Onkologijos institutas, ko gero, muša rekordus mūsų šalyje pagal tokių padarytų operacijų kiekį.

Šiais metais institute pradėtos laparoskopinės operacijos, kai neatveriant pilvo ertmės per šlaplę (moterims) ar varpą (vyrams) specialūs chirurginiai instrumentai įkišami į naviko pažeistą organą. Kontroliuojant endoskopine vaizdo kamera gali būti pašalinti antinksčiai, inkstai, prostata, dubens limfmazgiai.

Iš naujosios auditorijos bus galima skaityti paskaitas, demonstruoti vaizdo medžiagą ir transliuoti į kitas nuotolinio mokymo auditorijas. Bus palaikomas interaktyvus ryšys su kitais Onkologijos instituto klinikų skyriais. Naujosios auditorijos monitoriuje jau analizuojama Diagnostinės radiologijos skyriuje kaupiama informacija, kuri pateikiama kompiuterinės tomografijos ir kitų radiologinių tyrimų vaizdais.

Onkourologijos skyriaus gydytojas Algimantas Sruogis komentavo realiu laiku atliekamą operaciją, kurią stebėti televizijos ekrane buvo pakviesti įvairių leidinių žurnalistai, atėjo kai kurie gydytojai bei medicinos bendrovių atstovai. Operacijos metu pacientui buvo šalinamas piktybinis šlapimo pūslės auglys. Operavo Onkourologijos skyriaus gydytojas dr. Albertas Ulys.

Pacientas – pagyvenęs vyriškis. Jis į skyrių atvyko su ultragarso nuotrauka, kurioje matyti nedidelis augliukas. Skyriuje buvo atlikti tyrimai, padaryti kompiuterinės tomografijos tyrimai. Nuotraukos saugomos Radiologinės diagnostikos skyriuje, kuriam vadovauja dr. Rūta Grigienė, bet užfiksuotus vaizdus matyti ir analizuoti galima taip pat nuotolinės telekomunikacijos auditorijoje. Gydytojas A. Sruogis pademonstravo, kaip daromi įvairūs ligonio šlapimo pūslės pjūviai, kaip keičiant kontrastą išryškinamas operuotinas augliukas.

Atlikus reikiamus tyrimus ir išanalizavus gautus rezultatus, buvo galima ryžtis operacijai. Ligonis jau parengtas operacijai, miniatiūrinė televizijos kamera su endoskopu įkišta į šlapimo pūslę. Chirurgui Albertui Uliui dabar reikia surasti auglį. Ekrane matome besikeičiantį šlapimo pūslės vaizdą, pūslės vidų išklojusią gleivinę, išvystame ir šalintiną augliuką. Jis visai nedidelis – 1,5–2 cm dydžio, nors stebintiems ekrane nėra lengva nustatyti, koks tikrasis auglio dydis. Ekrane matome gauruoto ir labai išdidinto naviko vaizdą. Šmėsteli kilpa, kuriai operacijoje ir teks atlikti esminį vaidmenį. Chirurgo A. Ulio rankose ši kilpa greitai taps chirurginiu peiliu.