"Mokslo Lietuva" 1998 m. balandžio 9 d. Nr. 7 (165)

Vardas, telkiantis darbui

Penkerius metus gyvuojančiam VGTU Aviacijos institutui suteiktas garbingas Antano Gustaičio vardas. Šį nutarimą Universiteto taryba priėmė dar praėjusių metų lapkričio mėnesį, tačiau iškilmės, Universiteto tarybos nutarimo lentos bei naujos Instituto iškabos atidengimo iškilmės buvo priderintos prie Lietuvos karo aviacijos viršininko (1934-1940 m.), garsiųjų ANBO lėktuvų kūrėjo, tolimųjų skrydžių meistro Antano Gustaičio šimtųjų gimimo metinių, kurias šalis paminėjo š. m. kovo 26 dieną.


Šarūnas Raudys - metų žmogus

Kembridžo (Anglija) Tarptautinis biografijų centras "Tarptautiniu metų žmogumi" 1997-1998 metams išrinko lietuvį, Matematikos ir informatikos instituto darbuotoją Šarūną Raudį.


Remkime Visuotinės lietuvių enciklopedijos leidimą

Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos pavedimu Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas pradėjo rengti Visuotinę lietuvių enciklopediją (VLE). Numatyta per 10-12 metų išleisti 20 tomų leidinį, kurio apimtis 2800 leidybinių lankų (vidutiniškai po 140 leidybinių lankų kiekviename tome). Visoje VLE bus apie 130 tūkst. straipsnių (kiekviename tome apie 6500).


Dovana universitetui

Žymaus lietuvių diplomato Petro Klimo sūnus, taip pat Petras, vasario 19 dieną Vilniaus universiteto rektoriui prof. Rolandui Povilioniui ir universiteto bibliotekos direktorei Birutei Butkevičienei perdavė 399 Juozo Tumo Vaižganto jo tėvui rašytus laiškus Prancūzijon. Kaip sakė sūnus, šie laiškai išleisti atskira knyga "Vaižgantas. Laiškai Petrui Klimui".


Citatos - reikšmingiausių mokslo laimėjimų žemėlapis

…ir svarbiausia priemonė mokslo valdininkui,
…ir valstybės mokslo prestižo pasaulyje indikatorius,
…ir objektyviausia pačių mokslininkų rašoma mokslo istorija,
…ir lakmuso popierėlis kiekvieno mokslininko kūrybinėje laboratorijoje…

Mokslinės citatos - tai specifinė mokslo kalba, rodanti, kokioje informacinėje aplinkoje vyko tyrimas, kokiomis teorijomis, idėjomis, faktais ir metodais remiantis buvo sukurtos naujos žinios.


Naujas leidinys apie skaitytojus

Visuomenės skaitymo problema gana plati ir susijusi su keliomis veiklos sritimis. Todėl kai kuriose valstybėse veikia specialūs visuomenės skaitymo problemų tyrimo institutai, pavyzdžiui, Lenkijoje - Knygos ir skaitymo institutas, Vokietijoje - Jaunimo literatūros ir skaitymo tyrimo institutas ir pan. Be to, kiekvienoje valstybėje veikia institucijos, kurios be kitų problemų, nagrinėja ir skaitymo klausimus. Taip yra ir Lietuvoje, todėl atsižvelgdamas į šios problemos aktualumą Lietuvos bibliotekininkystės centras parengė ir išleido mokslo darbų tomą, skirtą skaitybos ir informacijos problemoms nagrinėti. Šiuo leidiniu pradėta nauja serija "Visuomenės skaitymas: šaltiniai ir tyrinėjimai", kuri užbaigė anksčiau leistų aštuonių teminių mokslo darbų rinkinių leidimą.


TEMPUS
Programa, keičianti gyvenimo būdą

TEMPUS - tai Europos Sąjungos programa Rytų ir Vidurio Europos Šalių aukštojo mokslo pertvarkai remti. Trumpinys sudarytas iš pirmųjų angliško teksto - Trans European Mobility Programme for University Studies - raidžių. Vykęs akronimas, nes asocijuojasi su judėjimu, pokyčiu, laiko tėkme.
Aptarti šią programą - ne per anksti, kadangi Lietuvos TEMPUS tarnyba jau turi penkerių darbo metų patirtį. Ko gero, dar ir nevėluojame, kadangi programa bus vykdoma iki 2000-ųjų metų, o atskiri projektai baigsis 2001-ųjų vasarą.


TEMPUS 1998/1999, 1999/2000
Europos Sąjungos programa Rytų ir Centrinės Europos šalių aukštojo mokslo pertvarkai remti

Šią informaciją taip pat galima gauti WWW adresu: http://www.etf.it


Viltis - studijos Prancūzijoje

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Tarptautinių studijų centras jau ne pirmus metus rengia kai kurių inžinierių, verslo vadybos studijas užsieniečiams anglų kalba. Jose mokosi ir vienas kitas lietuvis.
Šiemet Statybos fakultetas pradėjo studijas ir prancūzų kalba.


PASAULIO LIETUVIŲ DEŠIMTOJO MOKSLO IR
KŪRYBOS SIMPOZIUMO ČIKAGOJE AIDAI

8. Pasaulyje - kaip savo namuose

Simpoziumo renginiuose matydavau asketiškos išvaizdos ir jau nebejauną vyriškį. Įteikiau jam keletą "Mokslo Lietuvos" laikraščių, savo ruožtu buvau apdovanotas eilėraščių knyga "Vai toli toli…" su paties autoriaus autografu. Taip teko susipažinti su JAV gyvenančiu lietuvių poetu Apolinaru Petru Bagdonu, Žemaičių kultūros draugijos nariu, gimusiu 1912 metais.


MOKSLININKŲ SĄJUNGOJE
Diskusija: Lietuvos mokslas ir jo problemos

Pirmojoje Lietuvos radijo programos laidoje "Proskyna" kovo 17 d. dalyvavo Lietuvos mokslininkų sąjungos pirmininkas, gamtos mokslų dr. Vygintas Gontis ir Tarybos narys gamtos mokslų habil. dr. Vincas Būda. Kalbėta apie kovo 7 d. vykusį V LMS suvažiavimą, apie naujai patvirtintą Statutą, mokslo reformą.


MINTYS PO LMS SUVAŽIAVIMO
Kur ta mokslininkų proto jėga?

Euforija ir didžiavimasis savo profesija, vyravę steigiant LMS , yra gerokai išsikvėpę. Nederėtų gaišti laiko nagrinėjant tokio proceso priežastis - apie jas kiekvienas turi nuomonę. Labiau norėtųsi aptarti ateitį ir perspektyvas.


PELAI IR GRŪDAI
Išdrįsęs ginti tiesą ir žmogų

Minint Vasario 16-osios aštuoniasdešimtąsias metines Lietuvos Respublikos Prezidentas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinais apdovanojo didelį būrį iškilių asmenybių, tarp jų ir prof. J. Vaitkevičių - aukštosios mokyklos pedagogą, daugelio knygų autorių, tūkstančių studentų dėstytoją, doktorantų vadovą.


Nei padėkos, nei pasveikinimo. Kodėl?

Malonu, kad mūsų šalyje nusipelnę valstybei žmonės apdovanojami ordinais ir medaliais. Džiugu, kai apdovanojimus gauna žmonės, daug dirbę Lietuvos kultūrai, mokslui ir švietimui. Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordiną Lietuvos valstybės atkūrimo 80-ųjų metinių proga gavo Vilniaus pedagoginio universiteto profesorius, habil. dr. Juozas Vaitkevičius. Atrodo, dėl to reikėtų tik dėkoti Prezidentūrai, o apdovanotąjį - sveikinti. Deja, 1998 m. vasario 27 d. "Dialoge" išspausdintame Elenos Tervidytės straipsnyje kritikuojami ir apdovanojusieji, ir apdovanotasis.


Lietuvos mokslo sistemos reforma ir valstybiniai mokslo institutai
Pradžia Nr. 4, 5

Struktūrinė valstybinių mokslų institutų sistemos reforma turėtų vykti pačios sistemos tobulinimo kryptimi. Ateityje reikėtų institutus diferencijuoti pagal lygį arba darbo specifiką, numatyti priimtinus integracijos su aukštosiomis mokyklomis būdus. Todėl ateityje 29 Valstybiniai mokslo institutai galėtų transformuotis į valstybinius mokslo institutus, turinčius Nacionalinio tyrimo centro (centres of excellence) statusą, į universitetinius institutus arba taikomųjų tyrimų institutus.


Akademinės mantijos priedangoje
Tęsinys. Pradžia Nr. 3

Finansai
Peržvelgus 1993-1997 metų biudžetinių lėšų paskirstymą ir panaudojimą išryškėja labai keisti prioritetai. Skaičiavimo centro išlaidos sudaro daugiau kaip pusę Universiteto mokslo fondo. Be to, šios išlaidos per minėtą laikotarpį padidėjo daugiau kaip 3 kartus, nors ir dabar Skaičiavimo centro įnašo įvertinimas kelia didelių abejonių.


ARCHEOLOGIJA
Ištikimybė akmens amžiui
Tęsinys. Pradžia Nr. 4

Tęsiame pašnekesį su archeologe habil. dr. Rimute Rimantiene. Ją kalbina "Mokslo Lietuvos" vyriausiasis redaktorius Gediminas Zemlickas.


SUKAKTYS
Jį vadino stebukladariu
Minime Karolio Dineikos šimtmetį
Prieš šimtą metų, 1898 m. kovo 15 d., Rygoje gimė žymus gydomosios fizinės kultūros specialistas Karolis Dineika.

Jubiliejinis "Lietuvos dangaus" numeris

Teorinės fizikos ir astronomijos institutas išleido astronominį kalendorių "Lietuvos dangus-1998". Tai jau dešimtasis atnaujinto leidinio numeris. Astronominio kalendoriaus tradicija mūsų mokslo pasaulyje susiklosčiusi nuo seno: dar 1774 - 1795 m. mokslo žinių sklaidos kalendorių leido garsusis astronomas Martynas Počobutas (1728-1810). 1956-1961 ir 1963 m. kalendorius sudaryti buvo įsipareigojęs Vilniaus universiteto docentas Borisas Voronkovas (1911-1987).


MINISTERIJOJE
Paskirtas Mokslo ir studijų departamento direktorius

Siekiant geriau formuoti bei įgyvendinti valstybinę mokslo ir studijų politiką, nuo balandžio 1 d. įsteigtas Mokslo ir studijų departamentas prie Švietimo ir mokslo ministerijos. Jo direktoriumi paskirtas habil. dr. Rimantas Sližys.


Pagrindinėje mokykloje bus pereinama prie dešimtmečio mokymo

Kovo 26 d. Švietimo ir mokslo ministerija, be kitų klausimų, aptarė ir perėjimo prie dešimtmečio mokymo pagrindinėje mokykloje.


Pristatyta Baltoji knyga

Kovo 26 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje pristatyta profesinio rengimo Baltoji knyga (projektas). Knygoje aprašoma, kaip Lietuvoje bus plėtojama profesinio rengimo sistema ir kokia ji bus po 5-10 metų. Projektas numato mūsų profesinį rengimą suvienodinti su Europos Sąjungos reikalavimais. Knygos rengimą ir išleidimą rėmė Europos mokymo fondas, Europos sąjungos "Phare" profesinio mokymo reformos programa bei Švietimo ir mokslo ministerija.


Botanikos sodas nori atsiverti visuomenei

Kovui baigiantis Vilniaus universiteto Botanikos sode, Kairėnuose, vyko VU rektoriaus prof. R. Pavilionio, Vilniaus miesto Tarybos visuomeninio gamtos komiteto pirmininko prof. P. Baltrėno bei Botanikos sodo darbuotojų susitikimas su Kultūros, Žemės ir miškų ūkio, Aplinkos apsaugos ministerijų, kitų žinybų ir organizacijų atstovais.
Aptartos Botanikos sodo parengimo visuomenės lankymui bei kitos sodo plėtojimo perspektyvos problemos.


Tvoras griauti dar anksti, nors ir žengiame į atvirą visuomenę

VU Botanikos sodas struktūriškai yra Gamtos mokslų fakulteto padalinys, todėl šio fakulteto dekano prof. habil. dr. Jono Remigijaus NAUJALIO požiūris, pokalbyje išsakytos mintys leidžia giliau suvokti šio išskirtinio objekto vertę ir reikšmę.